Secondary Adv

10 prodhuesit me te medhenj te makinave ne bote

Share on Google+

Volkswagen, Toyota, dhe Hyundai janë tre prodhuesit kryesorë të makinave të pasagjerëve në botë.

 

Industria globale e automjeteve është mjaft konkurruese, dhe ajo është e mbizotëruar nga kompani me qendër në Evropë, Japoni, Korenë e Jugut dhe SH.B.A. Prodhuesit më të mëdhenj të automobilave në botë janë Kina, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia.

 

Toyota

Toyota prodhoi mbi 20 milion automjete në 2017, duke e bërë atë kompaninë më të madhe të makinave në botë. 

 

Volkswagen 

Kjo kompani gjermane prodhoi 10.3 milion njësi në 2017. Kompania filloi operacionet në 28 maj 1937, si një kompani e kontrolluar nga shteti e quajtur Gesellschaft Zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH.

 

Hyundai

Hyundai është me seli në Korenë e Jugut, dhe nisi prodhimin si Hyundai Motor Company në 1967. Kompania ishte mendja kryesore e Chung Ju-Yung.

 

General Motors

General Motors ka selinë në shtetin e Miçiganit në SH.B.A., dhe është themeluar në vitin 1908 si pjesë e Buick. Kompania u riemërua General Motors Corporation në 1916, dhe ajo u bë prodhuesi kryesor i makinave në SHBA deri në vitin 1929. Dominimi global i kompanisë është sfiduar gjithnjë e më shumë nga kompani nga Japonia dhe Koreja e Jugut.

 

Ford

Ford është një kompani amerikane për prodhimin e makinave e njohur për novacion në fushën e prodhuesit të automjeteve në shkallë të gjerë. Ford është prodhuesi i dytë më i madh në Shtetet e Bashkuara pas GMC.

 

Honda

Honda është një tjetër emër japonez në mesin e Prodhuesve më të Mëdhenj të Automjeteve në botë, si dhe prodhuesi i dytë më i madh i automobilave në vend. Kompania Motor Honda ka një prani dërrmuese në Azi dhe Afrikë.

 

Fiat Chrysler

Fiat Chrysler Automobiles është themeluar në vitin 2014 dhe që nga ai moment u bashkua në ligën e Prodhuesve më të Mëdhenj të Automjeteve në botë duke zënë vendin e tetë. Fiat Chrysler Automobiles është një korporatë shumëkombëshe Italo-Amerikane që zë vendin e tetë në listën tonë të Prodhuesve më të Mëdhenj të Automjeteve në Botë.

 

PSA 

I nënti në listën tonë është PSA, një prodhues francez shumëkombësh i makinave. Këta prodhues të njohur të makinave janë prodhuesit e Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall dhe DS me një prani të fortë të tregut në Iran, Hollandë, Kili, Greqi dhe Poloni. Kompania PSA prodhon një nga markat më të mëdha të makinave (Peugeot) në Evropë.

 

Suzuki

Suzuki është një korporatë japoneze prodhuese shumëkombëshe e automjeteve që prodhon mjete të tilla si makina me katër rrota, motoçikleta, dhe një shumëllojshmëri motorrësh të tjerë me djegie të brendshme të vogla.


Më të lexuarat