Secondary Adv

10 fakte interesante per Burj Khalifa

Share on Google+

Ka shumë vende në Dubai, por asnjë nuk krahasohet me dy ndërtesat për të cilat Dubai është i njohur, Burj Khalifa e mahnitshme dhe Burj Al-Arab luksoze. 

 

Ndërtimi i hotelit të parë me 7 yje, Burj-Al-Arab ishte një katalizator për zhvillimin e infrastrukturës së ardhshme Emiratet e Bashkuara Arabe do të kalonin. Ndërtimi i Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në botë, nuk ishte një projekt i lehtë për zhvilluesit.  Kështu që pronarët e strukturës, Emaar Properties punësuan disa nga talentet më të mirë në botë për të përfunduar projektin. 

 

Ndërsa pronarët përzgjodhën firmën me bazë koreane, Samsung C&T ndërtojnë Burj Khalifa si një kontraktues kryesor. Burj Khalifa nuk është vetëm struktura më e madhe në botë, por thyen edhe shumë rekorde të tjera në mënyrë mbresëlënëse. Burj Khalifa mban rekordin e lartë 828 metra, krahasimisht, Kulla Eifel është tre herë më e shkurtër dhe Empire State Building afërsisht sa gjysma. Lartësia e saj përtej reve është një nga karakteristikat e saj më mbresëlënëse. 

 

 Nëse jeni kurioz të dini më shumë këtu janë faktet më interesante për Burj Khalifa: 

1. Burj Khalifa ka 2 perëndime dielli 

2. Eshtë shtëpia e hotelit të parë me 5 yje Armani 

3. Pamje spektakolare mbi re

4. Princi Hamdan ngriti flamurin e Dubait në majë   

5. Burj Khalifa mund të ishte instrumenti më i madh muzikor në botë

6. Maja e këtij rrokaqiejt mund të shihet nga një distancë prej 95 km larg 

7. Në mënyrë krahasuese, pak punëtorë humbën jetën gjatë ndërtimit

8. Burj Khalifa ka ndryshimin e temperaturës si ajo e maleve.

9. Përdorimi ekstrem i materialeve

10. Arsyeja e saktë e ndërtimit  

Burj Khalifa u ndërtua nga 2004 deri në 2009 dhe u inagurua në 2010, duke dëshmuar se ishte një destinacion kryesor turistik së bashku me shatërvanin e Dubai në Downtown Dubai. Zgjedhja e qeverisë për tu diversifikuar nga ekonomia e naftës e bën Dubai një vend të ëndërruar të njerëzve në të gjithë globin dhe të fitojë njohjen në mbarë botën. Emri origjinal i ndërtesës ishte Burj Dubai, i cili u riemërua në Burj Khalifa për nder të Khalifa bin Zayed Al Nahyan (Sheik Khalifa), Presidenti i Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Sunduesi i Abu Dhabi.


Më të lexuarat