Secondary Adv

Kina do ndertoje stacionin e saj hapesinor

Share on Google+

Kina ka përshkruar planet për ndërtimin e një laboratori shkencor në orbitë deri në vitin 2023. 

 

Stacioni "Pallati Qiellor" do të strehojë gjashtë persona dhe do të shërbejë si një shtrat testues për eksperimente mbi astronominë, teknologjinë dhe më shumë. 

Kina shpreson të ndërtojë anijen hapësinore gjatë 11 hedhjeve të raketave. E para nga këto do të zhvillohet vitin e ardhshëm. Pasi të jetë operacional, laboratori i Kinës do të rivalizojë Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) të ndërtuar nga agjensitë hapësinore nga SH.B.A., Japonia, Rusia, Kanada dhe Evropa. 

ISS ka orbitur rreth 250 milje mbi sipërfaqen e Tokës që nga viti 1998 dhe gjithashtu shërben si një laborator hulumtues i mjedisit hapësinor. Njoftimi i Jianping vjen menjëherë pasi CNSA nisi raketën e saj më të re në fillim të këtij muaji. 

Long March 5B është krijuar për të transportuar ngarkesa të mëdha në orbitën e ulët të Tokës. Si pjesë e 11 misioneve, Kina shpreson të nisë dy module eksperimente, katër anije kozmike të mbushura dhe katër automjete ngarkese. 

Një numër projektesh shkencore ndërkombëtare do të zhvillohen në stacion, nga astronomia deri tek kërkimet në udhëtimet e thella në hapësirë. Presidenti Xi Jinping ka dhënë përparësi në avancimin e programit hapësinor të Kinës për të forcuar sigurinë kombëtare.   

Vendi ka dërguar tashmë dy stacione hapësinore në hapësirë, Tiangong-1 dhe Tiangong-2, megjithëse vetëm astronautët kinezë hipnin në to.


Më të lexuarat