Secondary Adv

5 vendet me emrat me te gjate ne bote

Share on Google+

Bota me të vërtetë është një vend i çuditshëm dhe i mrekullueshëm, plot bukuri dhe disa vende shumë të çuditshme. 

 

Nga Virgin Street në Bucket of Blood Street janë disa vende që thjesht sfidojnë fuqinë tuaj të mushkërive. Këtu do të shohim emrat më të gjatë të vendeve në botë.

 

Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea

Vendin e pestë e mban Spanja me këtë vend me një emër me 39 shkronja, nuk është askund afër pretendentit për në krye, por as më pak të jashtëzakonshme. Vendi ndodhet  në Azpilkueta, Navarra. Navarra është një nga rajonet më të gjelbërta në Evropë me mbi 70% të energjisë elektrike që vjen nga burime të rinovueshme.

 

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein

Në vendin e katërt me 44 shkronja, kjo fermë është e vendosur në provincën Veri-Perëndim të Afrikës së Jugut. Afrika e Jugut duket se i do emrat e vendeve të tyre të gjata. 

 

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Në vendin e tretë me 45 shkronja pak më mbresëlënëse është SH.B.A. Liqeni Chaubunagungamaug, emri i shkurtuar dhe më i zakonshëm për këtë vendndodhje tjetër të bukur, është vendosur në Webster, Massachusetts. Rrjedh nga gjuha Nipmuck, do të thotë "Vendi i Peshkimit në Kufij - Vendet e Takimit Neutral" dhe është emri zyrtar më i gjatë në vend në Shtetet e Bashkuara. 

 

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Në vendin e dytë me 58 shkronja është një vend në Uells. I njohur gjithashtu si Llanfair PG ose Llanfairpwll, Ky është emri më i gjatë i vendeve të Evropës. 

 

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

Në numrin 1, qëndron Zelanda e Re me 85 shkronja! Taumata është versioni i shkurtuar i këtij emri kaq të gjatë. Ajo është e vendosur në veri të ishullit. Ky është, sipas Guinness Worlds Records, zyrtarisht emri më i gjatë i botës.


Më të lexuarat