Secondary Adv

Duhani rrit rrezikun ndaj Covid

Share on Google+

Pirja e duhanit dyfishon rrezikun e zhvillimit të një rasti të rëndë të koronavirusit dhe nevojë për shtrim në spital, pretendon një studim i ri.

 

Hulumtimi siguron provat e para përfundimtare, bazuar në të dhëna të botës reale, që të jesh pirës i duhanit i vë individët në rrezik më të lartë të sëmundjes së rëndë sesa jo duhanpirësit. Ai zbuloi se duhanpirësit kanë 14 përqind më shumë të ngjarë të kenë tre simptomat kryesore të koronavirusit: ethe, kollë e vazhdueshme dhe gulçim.

Por pirësit e duhanit kanë gjithashtu 50 për qind rrezik më të madh për të zhvilluar më shumë se dhjetë simptoma në të njëjtën kohë, përfshirë kollën, ethet, humbjen e nuhatjes, humbjen e oreksit, diarrenë, lodhjen, konfuzionin ose dhimbjen e muskujve, sesa njerëzit që nuk pinë duhan.

Zhvillimi i simptomave të panumërta është shpesh një tregues i infeksionit më të rëndë, besojnë ekspertët. Të dhënat u mblodhën nga miliona britanikë përmes aplikacionit ZOE të King's College në Londër.

Gjetjet vihen përballë studimeve të mëparshme, shumë prej të cilave kanë zbuluar se duhanpirësit kanë më pak të ngjarë të marrin virusin koronavirus ose të sëmuren rëndë. Akademikët kanë mbetur të hutuar nga të dhënat, duke pasur parasysh se dekada studimesh kanë zbuluar se pirja e duhanit rrit rrezikun e sëmundjeve vdekjeprurëse të tilla si kanceri i mushkërive, goditjet në tru dhe diabeti.

Por ndërsa pandemia ka përparuar, janë shfaqur kërkime të reja që tregojnë se duhanpirësit që marrin Covid-19 kanë më shumë të ngjarë të shohin sëmundjen e tyre duke përparuar me shpejtësi dhe të shkojnë në vdekje.


Më të lexuarat