Secondary Adv

Zbulohen 2 variante te reja te Covid ne SHBA

Share on Google+

Shkencëtarët me bazë në Ohio sapo kanë zbuluar dy variante të reja të koronavirusit COVID-19, sipas një raporti të fundit.

 

Një ekip shkencëtarësh nga Universiteti Shtetëror i Ohajos zbuluan mutacionet e reja - të cilat si të tjerët e bëjnë virusin më infektues.

Kjo do të thotë që variantet mund të përhapen më shpejt përmes një popullate të caktuar, duke krijuar një potencial shqetësues për një përshpejtim të numrit të infeksioneve të reja në SH.B.A, ku rrjetet e kujdesit shëndetësor janë ende të mbingarkuar rëndë nga pandemia globale.

Një nga variantet e reja të koronavirusit u pa vetëm në një rast. Por studiuesit zbuluan se ky variant mbart një mutacion të ngjashëm me variantin B.1.1.7, të cilin ne ishim dëshmitarë të lindjes në Mbretërinë e Bashkuar muajin e kaluar. Tipi tjetër i ri i koronavirusit po përhapet shumë më shpejt, në Columbus, Ohio.

Ky variant përmban një kombinim vdekjeprurës të mutacioneve, disa që nuk janë parë kurrë më parë, që rrisin transmetueshmërinë e virusit. Shkencëtarët nuk kanë ende pamjen e plotë kur bëhet fjalë për këto lloje të reja.

Është e rëndësishme që ne të mos reagojmë shumë ndaj këtij varianti të ri derisa të marrim të dhëna shtesë, tha bashkëautori i studimit. Ne duhet të kuptojmë ndikimin e mutacioneve në transmetimin e virusit, prevalencën e llojit në popullatë dhe nëse ai ka një ndikim më të rëndësishëm në shëndetin e njeriut, shtoi Mohler.


Më të lexuarat