Secondary Adv

Sezoni i ardhshem i gripit pritet te jete i veshtire

Share on Google+

Ka pasur disa ndodhi pozitive gjatë pandemisë, por të dhënat më të fundit mbi infeksionet e gripit janë një prej tyre.

 

Ndërsa Covid ka vrapuar gjatë vitit të kaluar, duke infektuar katër milion njerëz në MB dhe duke marrë jetën e më shumë se 120,000, gripi është çrrënjosur praktikisht.

Shifrat më të fundit nga Shëndeti Publik në Angli tregojnë se që nga fillimi i vitit, zakonisht piku i sezonit të gripit, nuk është raportuar një rast i vetëm i gripit nga laboratorët, dhe vetëm pesë persona të pranuar në spitale në Angli kishin grip, krahasuar me 90 në javë vitin e kaluar.

Ndërkohë të dhëna  tregojnë se sasia e virusit të gripit që qarkullon këtë vit, bazuar në numrin e pacientëve që këshillohen me mjekët me simptoma, është rreth 95 për qind më e ulët se normalja në Angli. Infeksionet kanë rënë nga rreth dhjetë raste për 100,000 njerëz në dy muajt e parë të 2020 në më pak se një në 100,000 për të njëjtën pikë këtë vit.

Megjithatë ekspertët thonë se nuk janë të gjitha lajme të mira, dhe se rënia e rasteve mund të bëjë që një rritje e infeksioneve më e mundshme dimrin e ardhshëm. Për më tepër, mungesa e virusit të gripit në qarkullim mund ta bëjë më të vështirë për shkencëtarët të krijojnë një vaksinë efektive për dimrin e ardhshëm.

Gripi, një infeksion i shkaktuar nga virusi i gripit, përhapet në të njëjtën mënyrë si Covid, përmes pikave të vogla të lëshuara në ajër nga kollitja dhe teshtitja, ose duke rënë në kontakt me dikë që ka virusin. Simptomat përfshijnë temperaturë të lartë, dhimbje trupi, një kollë, dhimbje fyti dhe lodhje. Shumica e njerëzve do të rikuperohen vetë. Por për disa, veçanërisht të moshuarit dhe ata me kushte themelore mjekësore, gripi mund të jetë vdekjeprurës.


Më të lexuarat