Secondary Adv

8 simptomat qe tregojne se keni kaluar Covid

Share on Google+

Specialistët e kujdesit shëndetësor dhe të sëmurët me Covid kanë ndarë 8 simptoma që tregojnë se keni pasur Covid edhe nëse nuk keni shfaqur kurrë ndonjë simptomë.

 

Shumë mund të kenë marrë Covid para se të përshkallëzohet në një pandemi të plotë, dhe të tjerët do ta kenë kaluar atë në mënyrë asimptomatike ose me vetëm simptoma shumë të lehta. Këtu janë tetë shenja treguese që mund të keni vuajtur nga virusi, dhe mbase as nuk diheni që e keni pasur atë.

 

Sy të kuq

Kolegji i Optometristëve tha: Eshtë e njohur që çdo infeksion i traktit të sipërm respirator mund të rezultojë në konjuktivit viral si një ndërlikim dytësor, dhe kjo është gjithashtu rasti me Covid. Megjithatë, nuk ka gjasa që një person të paraqitet me konjuktivit viral sekondar të Covid pa simptoma të tjera të etheve ose një kollë të vazhdueshme.

 

Një kollë që tingëllon "ndryshe"

Të gjithë e dimë që një kollë e thatë e vazhdueshme është një nga simptomat kryesore të koronavirusit. Por shumë kanë filluar të përshkruajnë një kollë Covid që tingëllon ndryshe nga ajo që mund të merrni zakonisht. Kollitja është e vazhdueshme, më e vështirë për tu luftuar dhe, për duhanpirësit, do të jetë ndryshe nga një "kollë e duhanpirësit" të zakonshëm. 

 

Mjegulla e trurit

Thea Jourdan i tha The Daily Mail se ajo së pari mendoi se mund të ishte infektuar kur pati një gudulisje në fyt dhe një dhimbje koke. Ajo filloi të përjetonte mjegullën e trurit. Fillimisht u ndjeva e rraskapitur, dhe nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të shkoja në shtratin tim. Nuk kisha kollë domethënëse dhe nuk po vuaja nga ethet, tha ajo. 

 

Të jesh i nxehtë në prekje

Një temperaturë e lartë konsiderohet ethe kur arrin 37.7C (100F). Megjithëse numrat mund të ndryshojnë për njerëz të ndryshëm. Nëse ndiheni të nxehtë në prekje, veçanërisht në gjoks ose në shpinë, atëherë ka të ngjarë të keni këtë simptomë.

 

Mungesë frymëmarrje

Nëse vuani nga një ngushtim I kraharorit ose vështirësi në frymëmarrje, mund të jetë një shenjë që keni koronavirus. Dispnea - termi kur dikush ka vështirësi në frymëmarrje - mund të shoqërohet me një shtrëngim në gjoks, frymëmarrje të shpejtë dhe palpacione të zemrës. Sidoqoftë, shumica e të rinjve ose ata pa kushte shëndetësore para-ekzistuese nuk ka gjasa të përjetojnë këtë simptomë.

 

Humbja e menjëhershme e nuhatjes ose shijes

Shoqata Britanike e Otorinolaringologjisë paralajmëroi se humbja e nuhatjes dhe shijes mund të thotë që keni Covid. Specialisti i veshit, hundës dhe fytit rekomandoi këdo që ka simptoma të tilla të vetë-izolohet menjëherë. Eshtë sugjeruar që fenomenet mund të shkaktohen nga qelizat vrasëse të koronavirusit në hundë dhe fyt. 

 

Dhimbje stomaku

Ashtu si me humbjen e oreksit, durimi i një dhimbje barku mund të kalojë lehtësisht si shenjë e diçkaje më të padëmshme. Sidoqoftë, një studim i botuar rishtazi nga Revista Amerikane e Gastroenterologjisë lidh problemet e stomakut me Covid. Ata zbuluan se 48.5% e 204 personave që janë infektuar nga koronavirusi në provincën Hubei të Kinës kishin simptoma të tretjes si diarre.


Më të lexuarat