Secondary Adv

10 pajisjet me te mira smart per shtepine ne 2021

Share on Google+

Automatizimi i shtëpisë është pikërisht ashtu si tingëllon, automatizimi i aftësisë për të kontrolluar sendet përreth shtëpisë.

 

Po sikur të gjitha pajisjet në jetën tënde të mund të lidheshin me internet? Jo vetëm kompjuterat dhe telefonat inteligjentë, por gjithçka: orë, folës, drita, zile dere, kamera, dritare, ngrohës, enë gatimi etj. Dhe çka nëse ato pajisje mund të komunikojnë, t'ju dërgojnë informacion dhe të marrin komandat tuaja?

Nuk është trillim shkencor; është Interneti i Gjërave (IoT) dhe është një komponent kyç i automatizimit të shtëpive dhe shtëpive të mençura. Disa aktivitete, si vendosja e një llambë për t'u ndezur dhe fikur sipas dëshirës juaj, janë të thjeshta dhe relativisht të lira. Ka shumë kategori të produkteve të zgjuara të shtëpive, kështu që ju mund të kontrolloni gjithçka, nga dritat dhe temperatura te bravat dhe pajisjet e sigurisë në shtëpi. 

 

Amazon Echo Family

Amazon Echo është një altoparlant Bluetooth i mundësuar nga Alexa, ndihmësi i zërit të Amazon. Alexa punon me një numër pajisjesh shtëpiake inteligjente drejtpërdrejt, si dhe me If This then That (IFTTT) për të kontrolluar shumë të tjerë përmes çiftëzimeve që mund të krijoni vetë.

 

ConnectSense Smart Outlet 2

Nëse po kërkoni të shtoni disa veçori inteligjente në pajisje të vogla shtëpiake siç janë ekspresët, llambat dhe TV, ConnectSense Smart Outlet 2 është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

 

Arlo Ultra

Arlo Ultra ngre shiritin për të gjitha kamerat në natyrë. Eshtë modeli i parë që kemi parë që transmeton dhe regjistron video në 4K të vërtetë, ose Ultra High Definition (UHD) dhe është i ngarkuar me teknologji cloud duke përfshirë zmadhimin automatik, gjurmimin e lëvizjes, shikimin me ngjyra të natës, një qendër të vëmendjes të integruar dhe sirenën, një fushë shikimi prej 180 gradësh dhe më shumë.

 

RemoBell S

RemoBell S i ri është një pajisje shumë më e hollë që ju jep video on-demand  HD, regjistrim cloud falas, mbështetje për komandat zanore Alexa dhe Google dhe ndërveprim me pajisje të tjera të mençura në shtëpi duke përdorur appletet IFTTT.

 

Vivint Smart Home

Me Vivint ju merrni monitorim shtëpiak gjatë gjithë ditës me një përgjigje tepër të shpejtë kur ndizet një alarm, si dhe një larmi shërbimesh opsionale të automatizimit të shtëpisë, të gjitha këto mund të kontrollohen nga një smartphone, një kompjuter dhe një panel kontrolli 7 inch me ekran me prekje.

 

Nest Thermostat

Me vetëm 129.99 dollarë, Nest Thermostat është modeli më i përballueshëm i kompanisë deri më tani, dhe pa dyshim më tërheqësi. Ashtu si Termostati Nest 250 dollarë, ju lejon të kontrolloni sistemin tuaj të ngrohjes dhe ftohjes me anë të telefonit ose zërit, të vendosni oraret e temperaturës dhe të monitoroni në distancë konsumin e energjisë.

 

Llambë LED e zgjuar e Yeelight

Ne kemi rishikuar shumë llamba të mençura, dhe ndërsa ende nuk kemi gjetur një që i bën të gjitha, llamba LED e zgjuar Yeelight afrohet shumë. Dimshtë i errët, ofron 16 milion ngjyra dhe lidhet me rrjetin tuaj të shtëpisë pa tel, pa nevojën e një shpërndarësi ose ure.

 

iRobot Braava Jet m6

fshesat robotike janë të shkëlqyera, veçanërisht nëse keni shumëtapete, por nëse keni kryesisht parket të fortë ose pllaka, mund të dëshironi të merrni në konsideratë një robot në vend të kësaj. Me jetëgjatësi të lartë të baterisë dhe aftësinë për të mbuluar 1.000 metra katrorë në një seancë, Braava Jet m6 është i përshtatshëm për apartamente dhe shtëpitë më të mëdha.

 

Sleep Number 360 Smart Bed

Ka shumë mënyra për të gjurmuar gjumin tuaj këto ditë, nga gjurmuesit e fitnesit te orët inteligjente, por ndoshta asgjë nuk është më e përshtatshme për këtë punë sesa vetë dysheku juaj. Të paktën, kjo është ideja pas shtratit të zgjuar 360 të Sleep Number, e cila përfshin sensorë biometrikë për t'ju ndihmuar të flini më mirë.


Më të lexuarat