Secondary Adv

11 stadiumet ku do mbahen ndeshjet e Euro 2020

Share on Google+

Më 11 qershor 2021, një nga turnetë më të shumëpritura të futbollit në botë do të fillojë më në fund. 

 

Pasi u vonua me një vit për shkak të pandemisë, UEFA euro 2020 do të shohë 24 vende të garojnë për t'u kurorëzuar kampione të Evropës. Ndryshe nga edicionet e mëparshme të turneut, të cilat janë pritur në një komb apo rajon të vetëm, ngjarja e këtij viti do të zhvillohet në të gjithë kontinentin, nga Skocia në Azerbajxhan.

 

Megjithëse shumica e stadiumeve do të funksionojnë me kapacitete të kufizuara si rezultat i udhëzimeve të distancës sociale, tifozët do të jenë në gjendje të marrin pjesë në çdo ndeshje, me Londrën që do të presë finalen më 11 korrik përpara turneut, designboom hedh një vështrim në 11 stadiume, që do të presin një nga ngjarjet më të mëdha të futbollit.

 

Allianz Arena- Munih, Gjermani

Allianz Arena, e cila do të njihet si ‘football arena munich’ për Euro 2020, u hap në 2005 si stadiumi i parë në botë me një pamje të jashtme që ndryshon ngjyra. I projektuar nga Herzog & de Meuron, vendi ka një kapacitet total ndenjësesh prej 70,000 vende. Për Euro 2020, stadiumi do të presë 14,500 tifozë për secilën nga katër ndeshjet e tij, të cilat përfshijnë ndeshjet e grupeve të Gjermanisë dhe një ndeshje të fundit të cerek finales. 

 

Johan Cruijff Arena - Amsterdam, Hollandë

I njohur më parë si 'Arena e Amsterdamit', stadiumi u riemërua në 2018 për të nderuar Johan Cruff - futbollisti legjendar Hollandez i cili ndërroi jetë në 2016. Sipas planifikimit aktual për Euro 2020, stadiumi do të mirëpresë 12,000 tifozë për ndeshje, rreth 25% nga kapaciteti i saj 55,000. 

 

Arena Națională - Bukuresht, Rumani

Projektuar nga GMP arkitekten, ‘Arena Națională’ u hap në 2011 dhe ka një kapacitet total prej 55,634. Stadiumi do të presë katër ndeshje gjatë Euro 2020 me 13,000 tifozë për ndeshje, afërsisht 25% të kapacitetit të saj. 

 

Stadiumi Krestovsky - Shën Petersburg, Rusi

Stadiumi Krestovsky, ose stadiumi i Shën Petersburgut, u përfundua në vitin 2017. Arena u projektua nga firma e Kisho Kurokawa, arkitekti japonez. Stadiumi do të presë gjithsej shtatë ndeshje, përfshirë një ndeshje çerek finale, me rreth 50% të kapacitetit të saj prej 65,000 vende.

  

Stadiumi Wembley - Londër, Angli

Stadiumi i ri i Wembley u hap në 2007 në vendin e stadiumit origjinal të Wembley, i cili u shkatërrua nga 2002 në 2003. I projektuar nga foster + partners, arena kurorëzohet nga një hark historik që mbështet strukturën e çatisë prej 7,000 ton çeliku. Sipas planifikimit aktual, stadiumi do të presë minimumi 22,500 tifozë për secilën nga tre ndeshjet e para të grupeve, me kapacitetet për gjysmëfinale dhe finale që do të shpallen së shpejti. 

 

Stadiumi Olimpik - baku, Azerbajxhan

I vendosur në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Stadiumi Olimpik Baku është një arenë me 68,000 vende me një model dizajni frymëzuar nga ‘maiden tower’, një monument azeri i shekullit të 12-të. Stadiumi, i cili do të presë katër ndeshje me kapacitet 50%, u projektua dhe u ndërtua në vetëm dy vjet, duke u hapur në kohë për ngjarjen e atletikës së lojërave evropiane 2015.

  

Estadio De la Cartuja - Sevilje, Spanjë

La Cartuja, i njohur zyrtarisht si Estadio La Cartuja de Sevilla, do të presë katër ndeshje gjatë Euro 2020, duke përfshirë të tre ndeshjet e grupeve të Spanjës. Stadiumi u projektua nga Cruz Y Ortiz Arquitectos dhe u hap në 1999. Arena ka një total prej 60,000 vendesh dhe do të funksionojë me afërsisht 30% kapacitet për turneun.

  

Stadio Olimpico - Romë, Itali

Megjithëse u inaugurua fillimisht në 1953, Stadio Olimpico i Romës u rindërtua plotësisht për Kupën e Botës 1990 kur priti finalen e turneut. Stadiumi është vendosur të veprojë me 25% të këtij kapaciteti në euro 2020 ku do të presë të tre ndeshjet e grupeve të Italisë dhe një ndeshje çerek finale. 

 

Puskás Aréna - Budapest, Hungari

Në vitin 2019, ‘Puskás Aréna’ i ri u hap në Budapest, Hungari. I vendosur në vendin e një vendi të mëparshëm, i quajtur gjithashtu pas futbollistit legjendar Ferenc Puskás, stadiumi mund të presë pak më shumë se 67,000 spektatorë dhe planifikon të operojë me kapacitet 100% për katër ndeshjet që do të presë gjatë Euro 2020.

  

Parken Stadium - Kopenhagë, Danimarkë

Konceptuar nga arkitekti danez Gert Andersson, 'Parken Stadium' u frymëzua nga arena të mëdha sportive që ruajnë një ndjenjë intimiteti pavarësisht shkallës së tyre. Me një kapacitet prej pak më shumë se 38,000, stadiumi është më i vogli nga 11 vendet për euro 2020, por planifikon të presë 15,900 tifozë për ndeshje,rreth 45% të kapacitetit të tij të përgjithshëm. Stadiumi do të presë gjithsej katër ndeshje, duke përfshirë të tre ndeshjet në grup të Danimarkës. 

 

Hampden Park — Glasgow, Skoci

Parku Hampden, stadiumi kombëtar i Skocisë, ishte stadiumi më i madh në botë kur u hap me një kapacitet më të madh se 100,000 në 1903. Parku Hampden do të mirëpresë 12,000 tifozë për secilën nga katër ndeshjet që do të presë gjatë Euro 2020, rreth 25% e kapaciteti aktual i tij prej 51,866.


Më të lexuarat