Secondary Adv

Florida, superjahti qe fuqizohet nga panelet

Share on Google+

Projektuesi norvegjez me bazë në Florida, Kurt Strand ka zbuluar një koncept superjati 160 metra të gjatë të quajtur Florida.

 

Më mirë akoma, ajo vjen me një teknologji të përparuar futuristike të lundrimit. Kur jemi duke folur për vela, shumica e njerëzve ndoshta mendojnë për vela të bardha, të bëra nga pëlhura. Ky jaht megjithatë është i ndryshëm. Ka direk krahësh të teknologjisë hapësinore të bëra nga fibra karboni.

Tri vela me krahë të gjatë 80 metra janë teleskopike elektro-hidraulike të palosshme, shkruan kompania. Nëse vetëm kjo nuk është përtej spektakolare, velat e krahut madje janë të mbuluara me panelet diellore. Në rast të mungesës së erës, ky superjaht mund të shndërrohet në modalitetin" vela diellore".

Gjatë kohës me erë, anija mund të prodhojë energji elektrike nga panelet diellore. Ekziston gjithashtu një sistem i integruar që lan dhe lustron direkun e krahut sa herë që tërhiqet, duke siguruar që mund të prodhojë energji maksimale diellore. Energjia ruhet në bankën e baterive dhe mund të përdoret për prodhimin e hidrogjenit.

Jahti është gjithashtu i pajisur me gjeneratorë të mbushur me hidrogjen, të cilët gjithashtu prodhojnë energji elektrike. Krahasuar me një jaht tradicional në të njëjtën madhësi, zvogëlimi i karburantit është rreth 90%, por në kushte ideale të motit, ky jaht do të prodhojë më shumë energji sesa do të përdorë, thuhet në njoftimin për shtyp.

Për sa i përket komoditeteve, jahti është vetë përcaktimi i luksit. Florida krenohet me një helikopter në kuvertën e përparme si dhe me një ashensor që ju çon në hangarin poshtë kuvertës. Florida gjithashtu përfshin një qendër fitnesi, një spa, një garazh super makinash dhe një kinema.


Më të lexuarat