Secondary Adv

Njoftohet udhetimi i pare turistik ne hapesire

Share on Google+

Shefi i Amazon Jeff Bezos ka njoftuar se do fluturojë në hapësirë ​​me vëllain e tij muajin tjetër, duke mposhtur rivalët e sektorit hapësinor Elon Musk dhe Richard Branson. 

 

Do të jetë fluturimi i parë njerëzor i nisur nga kompania e tij hapësinore, Blue Origin, dhe është planifikuar të zhvillohet në 20 korrik, 52 vjetori i uljes në hënë i Apollo 11. Bezos dhe vëllai i tij do të bashkohen me fituesin e një ankandi i cili do të ketë paguar të paktën 2.8 milion dollarë për vendin e tij.

Në një postim në Instagram, miliarderi tha se kishte ëndërruar të udhëtonte në hapësirë ​​që kur ishte pesë vjeç, duke shtuar: Unë do ta bëj atë udhëtim me vëllain tim. Aventura më e madhe, me mikun tim më të mirë.

Bezos, i cili ka një pasuri të vlerësuar prej 186.2 miliardë dollarë, është një nga një numër i sipërmarrësve miliarderë që nxit atë që është quajtur 'garë e re hapësinore', me secilin që pompon miliarda dollarë në firmat e tyre përkatëse me qëllimi i krijimit të udhëtimeve të lira, të komercializuara në hapësirë.

Por është Bezos ai që do të fitojë garën për t'u bërë i pari i treshes që do të arrijë skajin e hapësirës. Musk ende nuk ka dhënë komente për lajmet, por Branson e përgëzoi rivalin e tij, duke thënë se të dy firmat e tyre 'po hapin aksesin në hapësirë'.

Bezos, i cili themeloi Blue Origin në 2000, do të shpërthejë në hapësirë ​​në fluturimin e parë të ekuipazhit të anijes së tij raketore New Shepard dhe do kalojë të paktën 10 minuta duke notuar në gravitet zero brenda kapsulës gjatë udhëtimit suborbital. Fluturimi do të shënojë një moment historik të madh në misionin për të dërguar klientë me pagesë në buzë të hapësirës.


Më të lexuarat