Secondary Adv

Britania do ofroje udhetime me makina fluturuese

Share on Google+

Një flotë e makinave fluturuese Virgin Atlantic që mund të zvogëlojë kohën e udhëtimeve me distanca të shkurtra do dalin në Mbretërinë e Bashkuar deri në 2024.

 

Vertical Aerospace, një firmë me bazë në Bristol, po punon drejt ndërtimit të flotës së avionëve të ngritjes dhe uljes vertikale (eVTOL), si pjesë e një projekti prej 4 miliardë dollarë.

Virgin Atlantic do të blejë deri në 150 avionë, të quajtur VA-X4, për të ofruar një rrjet transporti të shkurtër me markë Virgin Atlantic rreth disa prej qyteteve më të ngarkuara të MB. Avioni 'pothuajse i heshtur', 100 herë më i qetë se një helicopter, do të ketë emisione karboni zero dhe një distancë prej më shumë se 100 milje.

Çdo mjet artizanal do të mbajë 1 pilot dhe 4 pasagjerë, të cilët do të ulen në një ambient të brendshëm luksoz, të kompletuar me ndenjëse të bollshme, mbështetëse koke, rripa sigurimi dhe hapësirë ​​të bollshme për këmbët.

Sipas Vertical Aerospace, udhëtimet në këto mjete do të përfundojnë duke i kushtuar udhëtarëve rreth 5 deri në 10 paund për milje, midis asaj të një helikopteri dhe një makine private, të cilën ata mund të rezervonin duke përdorur një aplikacion. Operacionet tregtare janë planifikuar për vitin 2024 pasi të jenë certifikuar nën Agjencinë e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA).

Vertical Aerospace, e cila drejtohet nga një multi-milioner Irlandez Verior dhe entuziast i Formula 1, pritet gjithashtu të punojë me American Airlines për fluturimin e pasagjerëve në SH.B.A. Virgin Atlantic, American Airlines dhe kompania irlandeze Avolon kanë investuar një total prej 2.8 miliardë paund si pjesë e projektit.


Më të lexuarat