Secondary Adv

Qytetet me ajrin me te ndotur ne Europe per 2021

Share on Google+

Newcastle është një nga qytetet të cilësuara si më të këqijat në Evropë për sa i përket ndotjes së ajrit, sipas një raporti të ri. 

 

Gjashtë nga 20 qytetet me nivelet më të larta të dioksidit të azotit (NO2) janë në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi analiza, me Leeds, Edinburgh dhe Slough gjithashtu me shifra të larta. NO2 është një ndotës që gjendet në emetimet e automjeteve i cili mund të shkaktojë shqetësime të frymëmarrjes dhe astmë.

20 qytetet evropiane me grimcat më të dendura (PM10) u renditën gjithashtu nga kompania e të dhënave të cilësisë së ajrit Airly. Spanja kishte tetë qytete, duke përfshirë Sevilla dhe Bilbao, ndërsa Napoli në Itali kryesonte listën.

Shifrat për muajin maj, vijnë vetëm dy muaj pasi statistikat zyrtare të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar zbuluan se në vitin 2020 ndotja e ajrit në Britani ishte në nivelin më të ulët që nga fillimi i regjistrimeve. Tre nga ndotësit më problematikë, NO2, PM2.5 dhe PM10, ranë në nivele të ulëta të të gjitha kohërave vitin e kaluar për shkak të bllokimit.

Ndotësit nxirren në nivele të larta nga motorët, industria, sobat me dru dhe bujqësia. Cluj-Napoca në Rumani kishte nivelet më të larta të NO2 muajin e kaluar, tha Airly, ndërsa Newcastle ishte i dyti dhe Napoli i treti. Londra ishte nr. 16, por ndotja e ajrit u zbulua se ishte më e keqe në Leeds, Edinburgh dhe Dundee.

6 nga 10 qytetet kryesore evropiane me nivelet më të larta të PM10 ishin në Spanjë. Gijon, Sevilla, Oviedo, Bilbao dhe Santander ndoqën Napolin, me Malagën në vend të 9. Polonia gjithashtu kishte 6 qytete në 20 vendet e para.


Më të lexuarat