Secondary Adv

Migma, katamarani elektrik i gjithi me xham

Share on Google+

Studio spanjolle Ruma Design, ka zbuluar një koncept futuristik të katamaranit elektrik me hidrogjen të quajtur Migma, i krijuar për të lundruar në të gjithë botën.

 

E konceptuar për të thyer rregullat e dizajnit të jahteve, Migma me siguri mund të bëjë valë në industri: ajo është e pajisur me një rezervuar për të ruajtur hidrogjen të lëngshëm, bateri litium-jon, qeliza karburanti PEM dhe dy motorë elektrikë që e lejojnë atë të gërmojë detet me zero emetime.

Falë këtyre, Ruma Design thotë se anija mund të udhëtojë në distanca jashtëzakonisht të gjata pa prodhuar asnjë zhurmë, ndotës, tym ose dridhje, duke ju mundësuar që të përjetoni erën e flladit të oqeanit dhe zhurmat e jetës detare pa asnjë ndërprerje.

Kur bëhet fjalë për përvojën e përdoruesit, katamarani elektrik 180 këmbë ofron përdorim biznesi dhe përdorim rekreativ. E rrethuar me xham nga dyshemeja në tavan, anija strehon një hapësirë ​​të konvertueshme.

Një mur i gjerë qelqi elektrokromatik i përparmë me pamje nga oqeani, dhe çdo dhomë në këtë katamaran është projektuar me pamje panoramike 360 ​​gradë në mendje, duke maksimizuar shfrytëzimin e dritës natyrore. Për ato momente që doni privatësi, gjithmonë mund të kaloni në xham të errët të zezë.

Gjërat nuk duken shumë keq as nga jashtë, për shkak të një sasie bujare të zbukurimit me një pishinë pafundësie dhe platformë noti në pjesën e pasme. Forma e hijshme dhe pjesa e jashtme argjendi e ndritshme e Migma i japin asaj një pamje futuriste.

 


Më të lexuarat