Secondary Adv

Apple prezanton modelin e ri te MacBook Pro

Share on Google+

Apple organizoi ngjarjen e saj të dytë brenda një muaji për t'i treguar botës MacBook -un e tij më të fundit dhe më të madh.

 

MacBook Pro i ri përmban çipat e rinj të gjigantit teknologjik M1 Pro ose M1 Max, duke e bërë atë deri në 70% më të shpejtë se paraardhësit e tyre.

Kompjuteri vjen në dy madhësi, 14 inç dhe 16 inç, por ndryshe nga modelet e mëparshme, këto janë të dizajnuara me disa porta për kufje, ngarkuesin MagSafe dhe pajisje të tjera të pajtueshme. Laptopët e rinj gjithashtu kanë një dizajn të ri shasie dhe shiriti i prekjes tani është zëvendësuar me një rresht çelësash fizikë.

Macbook 14-inç fillon me 1,999 dollarë dhe 16-inç fillon me 2,499 dollarë. MacBook Pro i ri përmban një ekran Liquid Retina XDR, një aparat fotografik FaceTime HD 1080p dhe 'sistemi më i mirë audio', sipas Apple.

Të 2 modelet kanë 3 porte Thunderbolt 4 për të lidhur pajisje periferike me shpejtësi të lartë, një vend i kartës SDXC për qasje të shpejtë në media, një port HDMI për lidhje të përshtatshme me ekranet dhe televizorët dhe një vend per  kufje.

Ashtu si kufjet e reja AirPod 3, sistemi i ridizajnuar i zërit i MacBook gjithashtu mbështet audio hapësinore. M1 Pro ofron gjerësi brezi të kujtesës deri në 200 GB/s me mbështetje për deri në 32 GB memorie të unifikuar. Ndërsa M1 Max jep gjerësi brezi të kujtesës deri në 400 GB/s.


Më të lexuarat