Secondary Adv

Zhvillohet avioni privat me i shpejte ne bote

Share on Google+

Prodhuesi kanadez i avionëve ka zbuluar një avion të ri që do të bëhet avioni i biznesit më i shpejtë dhe me rreze më te gjatë në botë.

 

I quajtur Global 8000, avioni ka një shpejtësi maksimale prej 0,94 Mach dhe një rreze prej 8,000 milje detare, që do të thotë se mund të udhëtojë midis Dubai-Houston, Singapor-Los Angeles, Londër-Perth dhe shumë qytete të tjera.

Global 8000 e ka provuar tashmë aftësinë e tij gjatë fluturimeve testuese në 2021. Avioni u bë gjithashtu aeroplani i parë i kategorisë së transportit supersonik që fluturoi me karburant të qëndrueshëm të aviacionit (SAF) gjatë demonstrimit.

Jo vetëm që Global 8000 garanton performancë të jashtëzakonshme, por gjithashtu premton një përvojë të qetë dhe komode fluturimi me katër suita të bollshme dhe të personalizuara që janë të dizajnuara në mënyrë ergonomike për të maksimizuar hapësirën dhe lirinë e lëvizjes.

I debutuar në EBACE2022 dje (23 maj 2022), avioni Global 8000 është ende në zhvillim dhe pritet të hyjë në shërbim në vitin 2025.

Avioni Global 8000 shfrytëzon atributet e jashtëzakonshme të avionit Global 7500, duke u ofruar klientëve tanë një avion kryesor të një epoke të re.


Më të lexuarat