Secondary Adv

Zaha Hadid projekton catamaranin me energji diellore

Share on Google+

Studioja e Zaha Hadid Architects ka zbuluar konceptin e saj për jahtin e mbuluar me panele diellore Oneiric, të zhvilluar me kantierin detar italian Rossinavi.

  

Jahti do të mbulohej me panele diellore në tre nivele që do ta fuqizonin plotësisht atë në udhëtimet ditore. Është vendosur të prezantohet javën e ardhshme gjatë javës së dizajnit në Milano.

Në një udhëtim ditor, Oneiric mund të lundrojë deri në 100% të kohës në modalitetin e plotë elektrik me zero emisione, tha Zaha Hadid Architects.

Në kalimet transatlantike, jahti mund të lundrojë në modalitetin plotësisht elektrik deri në 70% të kohës, duke kursyer afërsisht 40 ton CO2 në krahasim me një anije konvencionale.

Zaha Hadid Architects projektoi jahtin 42 metra të gjatë dhe me dy byk, me formën tipike të rrëshqitjes që lidhet me studion. Mbi kuvertën kryesore do të ishte një kuvertë dielli me panele diellore, ndërsa katër kabina të ftuar do të ndodheshin poshtë.

Studioja ka projektuar si ambientet e jashtme ashtu edhe të brendshme. Linjat e përdredhura dhe sipërfaqet reflektuese të pjesës së jashtme të jahtit vazhdojnë në të gjithë brendësinë, duke mjegulluar kufijtë midis anijes dhe detit.


Më të lexuarat