Secondary Adv

Ndertesa me e famshme ne bote, sipas kerkimeve ne Google

Share on Google+

Monumentet arkitekturore i kanë magjepsur gjithmonë njerëzit. Struktura të tilla si La Sagrada Família në Barcelonë apo Empire State Building në qytetin e Nju Jorkut janë po aq të famshme sa dhe vetë qytetet ku ato ndodhen, duke tërhequr miliona vizitorë çdo vit, të cilët janë të etur për të dëshmuar personalisht madhështinë e këtyre ndërtesave.

Por, sipas një raporti të ri nga Money.co.uk, Burj Khalifa në Dubai zgjon kureshtjen e njerëzve më shumë se ҫdo gjë tjetër, pasi kjo strukturë imponuese është dizajni arkitekturor më i kërkuar në Google në të gjithë botën.

Ndërtesa kërkohet në Google mesatarisht më shumë se 1.5 milionë herë në muaj dhe është struktura më e njohur në 71 vende të botës.

 

Ky qiellgërvishtës me shumë funksione, i cili mban disa rekorde botërore, duke përfshirë rekordin e ndërtesës më të lartë dhe të strukturës më të lartë pa mbështetje, ngrihet në një lartësi të madhe prej 828 metrash në qendër të Dubait.

 

Ndërtesa ka 162 kate dhe një hapësirë vëzhgimi në katin e 124, edhe kjo hapësira e vëzhgimit më e lartë në botë.

Burj Khalifa, e përuruar në vitin 2010, u konceptua nga arkitekti fitues i shumë çmimeve, Adrian Smith, nga studio me qendër në Çikago, Skidmore, Owings & Merrill.

Projektet më të shquara të kësaj kompanie përfshijnë Parkun Millennium dhe Kullën NBC në Windy City, Qendrën e Rilindjes së General Motors në Detroit, dhe Kullën e Parkut Qendror të qytetit të Nju Jork.

 

Megjithëse Burj Khalifa është një mrekulli e inxhinierisë dhe e zgjuarsisë së njeriut, dizajni i saj në formë Y me nivele u frymëzua nga shkretëtira lokale Hymenocallis Spider Lily. Në këtë qiellgërvishtës ndodhen shumë biznese, duke përfshirë Armani Hotel Dubai dhe Armani Residences, At.Mosphere – restoranti më i lartë në botë, i vendosur në katin e 122-të, dhe Lounge Burj Khalifa, e cila ndodhet në një lartësi prej 585 metrash.

 

E dyta në listën e Money.co.uk është Kulla Eifel –projekti arkitekturor më i kërkuar në Google, në 29 vende. Pika historike e Parisit u ndërtua për Ekspozitën Universale të qytetit në vitin 1889. Që atëherë, ajo është bërë simboli i tij dhe një nga zonat më të vizituara të Parisit. 

Taj Mahal i Indisë zë vendin e tretë. U deshën gati 20 vjet që kjo ndërtesë të përfundonte. Ajo u konceptua si një mauzoleum për gruan e perandorit Shah Jahan, e cila vdiq gjatë lindjes së fëmijës së saj.

 

1.Burj Khalifa (Adrian Smith) – 71 vende

 

2.Eiffel Tower (Stephen Sauvestre) – 29 vende

 

3.Taj Mahal (Ustad Ahmad Lahouri) – 23 vende

 

4.Empire State Building (Shreve, Lamb and Harmon) – 5 vende

 

5.Musée Du Louvre (I. M. Pei) – 3 vende

 

6.La Sagrada Família (Antoni Gaudi) – 2 vende

 

7.The Shard (Renzo Piano) – 1 vend

 

8.Gardens by the Bay (Grant Associates) – 1 vend

 

9.Notre Dame Cathedral (N/A) – 1 vend

 

10.Hallgrímskirkja (Guðjón Samúelsson) – 1 vend

/Burimi: Monitor (https://www.monitor.al/ndertesa-me-e-famshme-ne-bote-sipas-kerkimeve-ne-google/)


Më të lexuarat