Secondary Adv

Tesla sjell robotin humanoid brenda 3 muajve

Share on Google+

Kompania e makinave të Elon Musk, Tesla, do të zbulojë robotin e saj humanoid me inteligjencë artificiale të quajtur 'Optimus' në vetëm tre muaj.

 

Duke folur në Forumin Ekonomik të Katarit të martën, Musk tha se një prototip i robotit do të shfaqet në "Ditën e AI" të Tesla më 30 shtator.

Optimus, i cili u njoftua për herë të parë gushtin e kaluar, do të jetë gati 6 këmbë i gjatë, do të jetë në gjendje të ecë deri në 5 milje në orë, dhe të ngrejë 150 paund.

Ai do të projektohet për të trajtuar detyra 'të rrezikshme dhe të mërzitshme' në një fabrikë dhe mjedise të tjera, megjithëse do të jetë 'miqësor' dhe do të jetë një 'shoqërues shumë i mirë', si një kafshë shtëpiake.

Ai duhet të jetë në gjendje të përballojë një sërë punësh, nga ngjitja e bulonave te makinat me një çelës, deri te marrja e sendeve ushqimore në dyqane.

Bot Tesla është vendosur të përfshijë kompjuterin Autopilot të përdorur në makinat elektrike të kompanisë, i cili do të lejojë humanoidin të njohë objektet e botës reale, megjithëse roboti do të ketë sensorët dhe aktivizuesit e tij të personalizuar.

Kamerat Autopilot të Tesla do të vendosen në pjesën e përparme të kokës së robotit dhe funksionet e brendshme të tij do të mundësohen nga kompjuteri i kompanisë Full Self-Driving.


Më të lexuarat