Secondary Adv

Hyundai prezanton konceptin e makines se tij fluturuese

Share on Google+

Hyundai ka zbuluar një pjesë të asaj se si do të duket brenda konceptit të saj të ri të makinës fluturuese.

 

Prodhuesi koreano-jugor i makinave, mund ta bëjë atë të disponueshëm për publikun në 2028. Ai zbuloi konceptin e tij fillestar të kabinës së automjeteve eVTOL në Ekspozitën Ndërkombëtare të Farnborough.

Hyundai dhe Supernal kanë thënë më parë se taksia fluturuese S-A1 në ndërtim është një 'automjet ajror personal' që mund të transportojë deri në 4 pasagjerë në udhëtime nëpër qytete.

Avioni tërësisht elektrik fillimisht do të pilotohet, por mund të fluturojë në mënyrë autonome në të ardhmen, ku kapaciteti i pasagjerëve mund të rritet në 6. Pritet të jetë në gjendje të fluturojë rreth 60 milje me shpejtësi deri në 180 mph.

Kabina e brendshme është bërë nga termoplastikë e përforcuar, lëkure e qëndrueshme me bazë bimore, si dhe pëlhurë plastike e ricikluar.

 

Kabina përmban sedilje me konturë ergonomike dhe konzola të sediljeve që imitojnë ato që shihen në makina. Supernal shpreson se automjeti eVTOL me bateri, i projektuar për udhëtime të pasagjerëve brenda qytetit, do të dalë në treg në 2028.


Më të lexuarat