Secondary Adv

MVRDV zbulon kullat ne forme L me fasada kendore

Share on Google+

Studio holandeze MVRDV ka zbuluar zhvillimin e Oasis Towers në Nanjing, Kinë, i cili përbëhet nga dy rrokaqiej në formë L me fasada këndore si shkëmbinjtë.

 

I quajtur Oasis Towers, zhvillimi rezidencial dhe komercial me përdorim të përzier përfshin dy rrokaqiej 150 metra të lartë. 

Zhvillimi do të pushtojë dy blloqe fqinje të masterplanit të Zonës së Re Jiangbei, i cili do të bëhet një qendër e re financiare për Nanjing, dhe do të përfshijë dy kulla 40-katëshe në formë L që rrethojnë një "oaz" në qendër të zonës. 

Secila prej kullave do të ndërtohet në qoshet e kundërta të blloqeve për të përfituar nga erërat mbizotëruese perëndimore që do të maksimizojnë ajrosjen në vend, sipas studios.

Një fasadë formale me rrjetë do të përshkojë kullat nga jashtë, me perimetër, ndërsa fasadat e kthyera nga brenda do të shfaqin tarraca të valëzuara dhe kaskadë të orientuara drejt një sheshi.

Tarracat, të cilat do të jenë të veshura me bambu të ricikluar dhe të mbuluara me pemë, shkurre dhe gjelbërim, do të zvogëlohen në perimetrin e vendit duke formuar një zarf trekatësh që rrethon "oazin" dhe hapësirën e ngjashme me parkun në qendër të tij.

Ballkonet e lakuara do të dallojnë kullat përndryshe identike, me çdo kat të ndryshëm në formën e tij të lakuar nga ato më poshtë.


Më të lexuarat