Secondary Adv

Perfundon ndertimi i stadiumit me fasade te arte ne Katar

Share on Google+

Studioja në Mbretërinë e Bashkuar Foster+ Partners ka zbuluar imazhet e stadiumit të saj të artë Lusail në Katar, i cili do të presë finalen e Kupës së Botës FIFA 2022.

 

Stadiumi, i cili do të presë 10 ndeshje në Kupën e Botës të futbollit të këtij viti, duke përfshirë finalen, u përurua zyrtarisht më 9 shtator.

I projektuar nga Foster + Partners në bashkëpunim me inxhinierin strukturor Arup dhe arkitektin sportiv Populous, stadiumi me 80,000 vende ndodhet në veri të kryeqytetit të Katarit Doha në Lusail.

I mbështjellë në një fasadë të artë, ai ishte projektuar për të qenë një shtesë e mrekullueshme për qytetin në zhvillim. Sipas studios, krijimi i një “atmosfere zhytëse” për lojtarët dhe spektatorët ishte pika fillestare e dizajnit, me tifozët e rregulluar sa më afër fushës.

Stadiumi qëndron në një podium të gjerë, me portat hyrëse të vendosura nën kthesën e fasadës së artë që çon në një grumbull të vendosur midis dy niveleve të tribunave.

Stadiumi është e mbuluar me një çati rrjete kabllore që ofron hije për tifozët dhe lojtarët. Struktura me diametër 307 metra është një nga më të mëdhatë që do të instalohet në një stadium dhe së bashku me fasadën është projektuar për të ndihmuar në uljen e energjisë së tij. 


Më të lexuarat