Secondary Adv

Projekti i kulles me te larte te Singaporit

Share on Google+

SOM ka publikuar projektin për 8 Shenton Way, një kullë super e lartë në Singapor që do të jetë më e larta e qytetit. 

 

Dizajni për rrokaqiellin 63-katësh tregon një strukturë me shkallë që ngrihet nga një bazë e mbushur me bimë, me një sërë zbrazëtirash përgjatë fasadës që ishin projektuar të ngjasojnë me një "pyll bambuje", sipas studios.

Me një lartësi prej 305 metrash, 8 Shenton Way do të jetë rrokaqiell i parë super i lartë i qytetit aziatik. E vendosur midis seksioneve të Distriktit Qendror të Biznesit dhe Marina Bay të Singaporit, kulla do të mbajë zyra, rezidenca luksoze dhe shitje me pakicë.

Kulla është frymëzuar nga pyjet e bambusë, një dizajn biofilik që i bën jehonë elementeve vertikale që gjenden në natyrë, tha SOM. Krahas bambusë dhe xhamave të projektuar, fasada do të ketë thekse terrakote.

7 tarraca me peizazh do të shtrihen në të gjithë lartësinë e rrokaqiellit, disa të disponueshme për mysafirët e hotelit dhe disa për banorët e apartamenteve.

Në total, dizajni përfshin më shumë se 10,000 metra katrorë hapësirë ​​të gjelbëruar publike. Lobi do t'i dërgojë banorët në një atrium shumëkatësh.

Për programin e brendshëm do të përdoren druri, terrakota dhe guri, si dhe hapësira e hollit do të ketë edhe një pishinë reflektuese. Rrokaqielli ka një datë të mundshme përfundimi në vitin 2028.


Më të lexuarat