Secondary Adv

Nis ndertimi i qendres tregtare transparente ne Tokio

Share on Google+

OMA ka thyer terren në qendrën e re ‘Harajuku Quest’, e vendosur në një destinacion luksoz për blerje në Tokio. 

 

Fillimisht i hapur në vitin 1988, kompleksi ka funksionuar si një objekt me dyqane mode, kafene dhe restorante deri në mbylljen e tij në vitin 2021.

Sot, qendra tregtare po kalon një ndryshim gjithëpërfshirës që e sheh atë si një pikë referimi të re për zonën. Përfundimi i tij është planifikuar për në pranverën e vitit 2025.

Sasi bujare xhamash mbështjellin fasadën e ndërlikuar, të cilat duket se ndryshojnë formën e saj në varësi të këndvështrimit të shikuesit.

Harajuku Quest përfshin gjashtë kate mbi tokë dhe një poshtë, duke vepruar si një urë midis zonës Omotesando dhe Oku-Harajuku. Katet e sipërme gëzojnë pamje, me tarraca të bollshme që mjegullojnë kufijtë midis brenda dhe jashtë.

I vendosur në kufirin midis Omotesando, i cili është i mbushur me dyqane kryesore dhe Oku-Harajuku, i cili është i mbushur me dyqane unike në rrugë, arkitekti i dizajnit Shohei Shigematsu i OMA prezantoi një 'koncept të dualitetit', duke marrë shenja nga të dyja zonat.


Më të lexuarat