Secondary Adv

Qytetet me te shtrenjta ne bote ne 2021

Share on Google+

Gazeta financiare The Economist publikoi së fundmi listën e 2021 të qyteteve më të shtrenjta në botë. Sondazhi, shpjegon botimi, është bërë përmes The Economist Intelligence Unit dhe krahason koston e 200 produkteve dhe shërbimeve në 173 qytete anembanë globit.

Për vitin 2021, sondazhi shtoi 40 metropole të reja në renditje, duke përfshirë gjashtë nga Shtetet e Bashkuara dhe njëmbëdhjetë nga Kina. Edinburgu, kryeqyteti i Skocisë, bëri debutimin më të lartë në vendin e 27-të. Shtesa të tjera të reja përfshijnë Stuttgart (Gjermani), Auckland (Zelanda e Re) dhe Tunis (Tunizi).

 

Lista përjashtoi gjithashtu katër qytete për shkak të normave jonormale të larta të inflacionit që ndikojnë në koston e jetesës. Këto ishin Damasku, Teherani, Buenos Aires dhe Karakasi. Vetëm kryeqyteti i Venezuelës pa një rritje befasuese të çmimit prej 1,766% në shportën e mallrave dhe shërbimeve të përdorura si referencë.

 

Zinxhiri i furnizimit dhe frika nga pandemia

 

Problemet me zinxhirin e furnizimit dhe frika në lidhje me pandeminë kanë rritur koston e jetesës në shumë vende anembanë globit. “Në shtator kostoja e transportit të një kontejneri standard ishte katër herë më e lartë se një vit më parë”, argumenton raporti, duke shtuar se “pamja e përgjithshme është ajo e përçarjes dhe çmimeve më të larta”.

 

Damasku, qyteti më pak i shtrenjtë në botë

 

Studimi gjithashtu e konsideroi Damaskun në Siri si një nga qytetet më të lira në botë. Kjo nuk është befasuese, duke pasur parasysh luftën civile që ka vazhduar në vend që nga viti 2011.

 

Është e rëndësishme të theksohet se çmimet nuk janë rritur në mënyrë uniforme kudo. Në disa raste, ato kanë rënë. Roma, për shembull, ra me 16 vende, ndërsa shumica e qyteteve të Shteteve të Bashkuara panë kosto më të lira jetese falë programeve stimuluese ekonomike të sponsorizuara nga qeveria për të luftuar efektet e Covid-19 në ekonomi.

 

Vendet më të shtrenjta

 

Osaka, Japoni

Një nga portet më të rëndësishme të Japonisë dhe qendrat tregtare të përgjithshme, Osaka ra pesë vende në krahasim me vitin 2020 dhe largohet më shumë nga kryesimi i listës, të cilën qyteti e ndante së bashku me Hong Kongun dhe Singaporin në 2019. Çuditërisht, Tokio nuk ia doli.

 

Los Anxhelos, SHBA

Nëse Kalifornia do të ishte një vend, do të ishte ekonomia e pestë më e madhe në botë, vetëm pas Gjermanisë, sipas Forbes. Nuk është çudi që qyteti i Los Anxhelosit, i vendosur në bregun e Paqësorit, hyn në listë. CNN raporton se është shtëpia e disa prej lagjeve më të shtrenjta në Shtetet e Bashkuara.

 

Kopenhagë, Danimarkë

Kryeqyteti danez është një nga katër qytetet evropiane që hynë në listë dhe i vetmi që vjen nga Skandinavia. Ekonomisti Kristian Skriver nga Dhoma Daneze e Tregtisë u citua nga The Local në 2019 duke thënë se kjo ishte për shkak të taksave dhe pagave të larta.

 

Gjenevë, Zvicër

Ky qytet ikonik alpin, një nga qendrat më të rëndësishme financiare dhe diplomatike të Zvicrës dhe pjesës tjetër të Evropës, qëndron në vendin e shtatë edhe për një vit. Është shtëpia e selisë evropiane të Kombeve të Bashkuara dhe selisë së Kryqit të Kuq Ndërkombëtar.

 

New York City, SHBA

Qyteti që nuk fle kurrë mbetet metropoli më i shtrenjtë në Amerikë. Revista Time Out citon një studim të pasurive të paluajtshme që parashtron se qiraja për një apartament me një dhomë gjumi në qytetin e Nju Jorkut është mesatarisht 2,180 dollarë amerikanë dhe në ishullin Manhattan mund të jetë dy herë më shumë.

 

Hong Kong, Kinë

Ish-kolonia e ishullit britanik, e cila ishte pjesë e një barazimi të trefishtë për vendin e parë vitin e kaluar, tani ka zbritur në 2021 në vendin e pestë. Bloomberg raportoi se një apartament 442 metra katrorë u shit për 82,2 milionë dollarë amerikanë në nëntor 2021. Një shenjë e qartë se Hong Kongu nuk do të largohet nga lista së shpejti.

 

Cyrih, Zvicër

Qyteti tjetër zviceran në këtë renditje, Cyrihu, zbret me tre vende në krahasim me vitin e kaluar. “Kjo mund të thotë më pak për koston e jetesës në kapitalin financiar dhe bankar të Zvicrës dhe më shumë për rritjen e shpejtë të çmimeve në qytete të tjera”, argumenton uebsajti lokal i lajmeve SwissInfo.

 

Singapor

Qyteti-shtet ishull i Singaporit kaloi këtë vit metropolet e tjera aziatike për t’u bërë qyteti më i shtrenjtë në atë kontinent. Nuk është një detyrë e lehtë, duke pasur parasysh konkurrencën e ashpër.

 

Paris, Francë

Qyteti i Dritës, i cili ndau vendin e parë në 2020 me Hong Kongun dhe Cyrihun, lidhet me Singaporin dhe mbetet si metropoli më i shtrenjtë evropian për të jetuar dhe punuar.

 

Tel Aviv, Izrael

Kryeqyteti i Izraelit u ngjit me pesë vende në harkun kohor të një viti, duke arritur në vendin e parë për herë të parë. “Rritja e qytetit reflekton kryesisht rritjen e monedhës, e nxitur kundrejt dollarit nga përhapja e suksesshme e vaksinës Covid-19 në Izrael”, thekson raporti.

/Burimi: Scan TV


Më të lexuarat