Secondary Adv

8 stadiumet qe do mirepresin kupen e botes 2022 ne Katar

Share on Google+

Me fillimin e Kupës së Botës 2022 të Katarit të dielën, përmendim 8 stadiumet që mirëpresin turneun.

  

Të gjitha të vendosura brenda dhe përreth kryeqytetit të Katarit, Doha, tetë stadiumet do të jenë sfondi i turneut ndërkombëtar të futbollit që do të zhvillohet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor.

 

Midis tyre është stadiumi kombëtar i rinovuar i Katarit, si dhe një seri strukturash të reja nga studiot britanike Zaha Hadid Architects dhe Foster + Partners.

 

Që kur Katari fitoi të drejtën për të pritur Kupën e Botës të 22 të FIFA në vitin 2010, ndërtimi i këtyre stadiumeve ka qenë shumë i diskutueshëm.

 

Sipas Guardian, më shumë se 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur në shtetin e vogël të Gjirit gjatë dekadës së fundit. Amnesty International tha se shumë nga këto vdekje mbeten të pahetuara. Lexoni për detajet e të tetë stadiumeve të Kupës së Botës FIFA 2022 të Katarit:

 

Lusail Stadium nga Foster + Partners

Stadiumi Lusail përmban 80,000 vende që janë të rregulluara në dy nivele dhe të fshehura nga një pjesë e jashtme e lakuar e paneleve të artë, trekëndore të montuara në një kornizë çeliku.

 

Stadiumi 974 nga Fenwick-Iribarren Architects

Stadiumi 974 është emëruar sipas kodit ndërkombëtar të telefonimit të Katarit, si dhe numrit të kontejnerëve të transportit të përdorura për të ndërtuar shkallët, kioskat, banjat dhe pjesët e jashtme të tij.

 

Stadiumi Al Janoub nga AECOM dhe Zaha Hadid Architects

Në jug të Dohas qendrore në Al Wakrah është Stadiumi Al Janoub. Stadiumi me 40,000 vende, i cili do të presë ndeshjen e tij të parë më 22 nëntor.

 

Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa nga Dar Al-Handasah

E vetmja ndërtesë ekzistuese e ripërdorur për Kupën e Botës FIFA 2022 është stadiumi kombëtar i Katarit, i vendosur 10 kilometra nga qendra e qytetit të Dohas.

 

I quajtur Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa, ai u rinovua së fundmi nga arkitekti i tij origjinal Dar Al-Handasah për të rritur kapacitetin e tij në 40,000, duke e sjellë atë në standardet e FIFA-s.

 

Stadiumi Al Bayt nga Dar Al-Handasah

Studio shumëdisiplinore Dar Al-Handasah krijoi gjithashtu stadiumin si tendë në Al Khor, i cili do të presë ndeshjen hapëse të turneut të futbollit më 20 nëntor.

 

I quajtur Stadiumi Al Bayt, dizajni i tij i referohet tendave tradicionale të bejt al sha'ar që përdoreshin nga njerëzit nomadë në të gjithë rajonin. Brenda, ai përmban 60,000 vende në katër tribuna.

 

Stadiumi Al Thumama nga Ibrahim M Jaidah

Një kapele tradicionale gahfiya e veshur nga burrat në të gjithë Lindjen e Mesme ishte referenca për stadiumin rrethor Al Thumama nga arkitekti i Katarit Ibrahim M Jaidah.

 

I vendosur në jug të Dohas, stadiumi ka një formë rrethore që përmban një tas betoni me 40,000 vende për spektatorë dhe do të presë ndeshjen e tij të parë më 21 nëntor.

 

Stadiumi Ahmad Bin Ali nga Pattern Design dhe Ramboll

Studioja e arkitekturës në Mbretërinë e Bashkuar Pattern Design dhe firma inxhinierike Ramboll projektoi këtë stadium dekorativ në buzë të Dohas për të shërbyer si "shënues i daljes dhe kthimit tuaj në ose nga shkretëtira".

 

I quajtur stadiumi Ahmad Bin Ali, ai dallohet për pamjen e tij të zbukuruar prej metali që i referohet fasadave tradicionale të Katarit të quajtura Naqsh.

  

Education City Stadium nga Fenwick-Iribarren Architects and Pattern Design

I quajtur një "diamant në shkretëtirë", stadiumi i Education City është stadiumi i tetë dhe i fundit për Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar. Ndeshja e parë është më 22 nëntor.

 

Nofka e stadiumit i referohet fasadës së tij, e cila është e përbërë nga një model si diamanti që merr formën e tij nga arkitektura tradicionale arabe. Është projektuar për të shmangur rrezet e forta të diellit dhe mund të ndriçohet gjatë natës.


Më të lexuarat