Secondary Adv

Nasa zbulon planetin e ngjashem me Token

Share on Google+

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA ka zbuluar planetin e tij të parë, dhe bota shkëmbore është e përmasave të ngjashme me tonat.

 

I klasifikuar zyrtarisht si LHS 475 b, ekzoplaneti është 99 për qind e diametrit të Tokës, dhe ndërsa është tokësor, shkencëtarët nuk e dinë ende nëse ka një atmosferë.

Megjithëse ekipi nuk mund të konkludojë se çfarë është e pranishme, ata kanë përjashtuar një atmosferë të trashë të dominuar nga metani, e ngjashme me atë të Hënës së Saturnit, Titanit.

JWST zbuloi se planeti, i cili ndodhet 41 vite dritë larg, është disa qindra gradë më i ngrohtë se Toka dhe përfundon një orbitë në dy ditë.

Eksoplanetë të tillë kanë mbetur 'të padukshëm' për teleskopët hapësinorë, por JWST dëshmon sërish se sa e fuqishme është teknologjia e saj. Ndërsa zbulimi është befasues, shkencëtarët tani po punojnë për të përcaktuar se nga përbëhet atmosfera e planetit.

Ekipi vëren se ndërsa planeti mund të mos ketë atmosferë, disa kompozime atmosferike, të tilla si një atmosferë e pastër dioksid karboni, nuk janë përjashtuar.


Më të lexuarat