Secondary Adv

Zhvillohen avionet elektrike komerciale

Share on Google+

Një start-up australian që përpiqet të heqë karburantin nga fluturimi do të tregojë risitë e tij më të fundit elektrike në panairin ndërkombëtar Australian Airshow.

 

Një nga drejtuesit e sipërmarrjes tha se avionët me bateri kishin potencialin për të 'revolucionarizuar' fluturimet rajonale.

Dovetail Electric Aviation do të tregojë një avion të vogël Cessna Caravan të pajisur me mbajtëse baterish në eventin Victorian javën e ardhshme, përveç një motori elektrik të avionit që funksionon.

Kompania, e cila mori një grant prej 3 milionë dollarësh për Projektet e Qendrave Kërkimore Bashkëpunuese këtë muaj, po punonte për konvertimin e avionëve të vegjël me benzinë duke përdorur motorë elektrikë dhe bateri litium-jon.

Dovetail planifikon të nisë fluturimin e tij të parë "eksperimental" me avion elektrik në vitin 2024, në një lëvizje që mund të ulë ndjeshëm kostot e karburantit dhe mirëmbajtjes për ofruesit.

Avionët e vegjël elektrikë mund të kryejnë fluturime një orëshe pasi të miratohen nga Autoriteti i Aviacionit Civil dhe Sigurisë. Regional Express ka bashkëpunuar me kompaninë për të kthyer disa nga flota e saj e avionëve 61 Saab 340 në avionë elektrikë.


Më të lexuarat