Secondary Adv

SHBA sjell makinen fluturuese elektrike brenda 2 viteve

Share on Google+

Një kompani e hapësirës ajrore me bazë në Miami zbuloi se makina e saj fluturuese do të godasë qiellin pas 2 vitesh, por mund t'ju kushtojë deri në 350,000 dollarë.

 

Doron Merdinger, CEO i Doroni Aerospace, i tha TMZ se firma e tij po teston një automjet me dy ulëse që duket si një dron fluturues dhe pret dërgesa jo më vonë se 2025.

Merdinger e krahasoi Doroni H1 me një 'roadster' fluturues të projektuar për udhëtime të shkurtra. Duke marrë njerëzit disa qindra metra në ajër me shpejtësi deri në 140 milje në orë.

Kompania së fundmi kreu fluturimin e parë të palidhur me prototipin e saj, por përpjekja e suksesshme do të thotë se një model fluturues në shkallë të plotë do të jetë gati në muajt e ardhshëm.

H1 është vendosur të certifikohet me Administratën Federale të Aviacionit si një avion i lehtë sportiv, që do të thotë se do t'ju duhet vetëm patentë shoferi dhe 20 orë trajnim.

H1 pritet të shkojë 60 milje dhe mund të karikohet në një garazh. Merdinger tha se bateria ngarkohet nga 20 në 80 për qind në rreth 20 minuta.

Doroni më parë vlerësoi çmimin fillestar të shitjes me pakicë në 195,000 dollarë, por Merdinger tha për TMZ se numri është rritur për shkak të rritjes së kostos së materialeve.


Më të lexuarat