Secondary Adv

Projekti i kulles kristalore ne Arabine Saudite

Share on Google+

Janë zbuluar pamjet e një rrokaqiell super të lartë të projektuar nga studioja e Zaha Hadid Architects për vendpushimin e skive Trojena në Neom në Arabinë Saudite.

 

Neom ka publikuar imazhe të rrokaqiellit, të quajtur Discovery Tower, i cili fillimisht u zbulua në stendën e zhvillimit në konferencën Cityscape në Riad muajin e kaluar.

I projektuar për të qëndruar në majë të një mali me pamje nga një liqen artificial në qendër të zhvillimit të Trojenës, rrokaqiell kristalor do të jetë 330 metra i lartë.

Pamjet e kullës, të cilat do të përmbajnë kuvertë vëzhgimi dhe restorante, tregojnë një strukturë të ngjashme me kristalin e bërë nga kolona të shumta që bien drejt majës.

“Elegante dhe monumentale, kjo kullë portreti do të kombinojë shitjen me pakicë të nivelit të lartë, ngrënien dhe përvojën e ëndrrave të të jetuarit në re”, tha zhvilluesi.

Duke u zhvilluar në veriperëndim të Arabisë Saudite, projekti Neom është një nga më të mëdhenjtë dhe projektet më të diskutueshme në botë dhe përfshin qytetin 170 kilometra të gjatë të quajtur The Line.


Më të lexuarat