Secondary Adv

Elon Musk zbulon se si do te jete kustumi hapsinor i SpaceX

Me anë të  postimit të një fotoje në Instagram, Elon Musk zbuloi se si do të jetë dizajni i ri i kostumeve hapësinorë, duke shtuar se në ditët në vijim do të dalin më shumë detaje.

 

Kostumi është elegant, i bardhë dhe i thjeshtë, por sipas Musk është  shumë e vështirë për të balancuar pamjen dhe funksionin e tij. Ai përmban akse dhe linja që e bëjnë atë më elegant se dizajnet aktualë. Po ashtu duket se është më i ngushtë (pas trupit)  se çdo gjë që ka prodhuar NASA.

Këto kostume të holla  nuk do të përdoren për shëtitjet hapësinore, por ato do të mbrojnë astronautët nga çdo humbje e mundshme e presionit të kabinës gjatë fluturimit. Pilotët e Lartësisë së Lartë kanë kostume të ngjashme për të siguruar që  funksionet thelbësore trupore të mos dëmtohen nga një rënie në presion. Kostumet do të vishen nga astronautët në anijen kozmike SpaceX të Crew Dragon, e cila është planifikuar të udhëtojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

 


Me te lexuarat ne Inovacion