Secondary Adv

10 ishujt me te njohur ne Europe

Share on Google+

Europa mund të jetë një nga kontinentet më të vogla në botë, por kur bëhet fjalë për trashëgiminë kulturore, historike dhe bukurite natyrore, ai sigurisht është një nga më të njohurit.

 

Kështu që udhëtimi nëpër Evropë gjatë verës është një aventurë që mund të përzihet së bashku kaq shumë aktivitete të ndryshme. E veçanta mbi këtë kontinent është  se në të mund të gjeni ishuj mahnitës të cilët disponojnë bukuri natyrore përrallore por edhe gjithashtu një diversitet kulturor por edhe historik. Të gjitha këto sëbashku e bejnë Europën vendin e përkryer për të pushuar këtë verë. Pra nëse gjendeni para një dileme se ku mund të pushoni këtë verë, më poshtë është një listë e 10 ishujve më të bukur dhe më të njohur gjithashtu në Europë.    

 

1. Kapri, Itali

Si pjesë e Campania një provincë e Napolit, Kapri është një ndër vendet më të preferuar për turistët. U krijua shekuj më parë nga grekët e lashtë dhe ka qenë një vendpushim që nga koha e Republikës Romake. Capri është ndoshta më i famshëm për plazhet e saj të bukura dhe detin blu safir, por vendet si Gardens of Augustus, formacioni i shkëmbinjve Faraglioni, shpella e detit Blue Grotto, dhe rruga Via Krupp nuk duhet të nënvlerësohen. 

 

Korsika, Francë

Për shekuj me rradhë, Korsika ka qënë e pushtuar nga Italia po ashtu edhe Franca deri sa më në fund arriti të shndërrohej si rajon i Francës.Kultura e saj është pasojë e ndezjes së shumë konflikteve midis këtyre dy vendeve, dhe një ndër tyre është edhe gjuha vendase ose ndryshe gjuha korsikane. Një nga ishujt më të mëdhenj mesdhetarë, Korsika përmban një bregdet të mrekullueshëm, por gjithashtu shumë kështjella dhe kisha që nuk duhet të anashkalohen. Më i famshëm është sigurisht Maison Bonaparte në Ajaccio, shtëpia stërgjyshore e Napoleonit Bonapartit.

 

3. Cretë, Greqi

Nëse jeni i dhënë pas historisë , veçanërisht mbi atë të botës antike, atëherë Kreta është vendi i duhur për të pushuar këtë vit. Duke qënë se është ishulli Grek më i madh dhe gjithashtu më i populluari, Kreta ishte dikur qëndra e qytetërimit Minoan, i cili ëshë konsideruar si qytetërimi më i hershëm i regjistruar në Europë. Një vend i cili duhet parë pa tjetër është Heraklion kryeqyteti administrativ i ishullit dhe vendet përreth tij, pallatin e Knossos, i cili besohet të jetë vendi i Labirintit dhe shtëpia e Minotaurit. 

 

4. Hvar, Croaci

Kroacia ka një nga brigjet më të mrekullueshme në zonën e Detit Adriatik kështu që është e vështirë të zgjedhësh vetëm një ishull si më të bukur, por për shumë njerëz, është Hvar që kryeson listën. Përveç plazheve të tij të mëdha, Hvar gjithashtu disponon një sërë vendesh historike dhe kulturore. Ishulli u aneksua disa herë nga Republika e Venedikut, prandaj kishat e saj përmbajnë piktura nga artistë të njohur venecianë si Tintoretto, Veronese dhe Bellini. Vende të tjera të shumta përfshijnë një arenë antike teatrale, Sheshit të Shën Stefanit dhe pallatit të Dukës në qytetin e Hvar si dhe Kalaja Tvrdalj në Stari Grad.

 

5. Ibiza, Spanjë 

Asnjë listë e ishujve më të bukur në Evropë nuk mund të përjashtojë Ibizan. Ky ishull mesdhetar, një pjesë e arkipelagut Balearic, konsiderohet të jetë një nga vendet më të njohura, jo vetëm në kontinentin e vjetër, por edhe në të gjithë botën. Megjithëse është i njohur për lidhjen e saj me festat dhe muzikën elektronike, Ibiza është gjithashtu vendi i një historie interesante. U vendosën fillimisht Fenikasit dhe pastaj romakët, të cilët lanë pas tyre shumë pallate dhe ndërtesa mahnitëse. Porti në qytetin e Ibiza është një vend i Trashëgimisë Botërore  të UNESCO-s.

 

6.  Mallorca Spanjë

Mallorca është sinonim me plazhet dhe limanet me famë botërore, por është gjithashtu një destinacion perfekt për të shijuar fshatrat, golfin, kulturën, sportet e ujit, argëtimin. Ka shumë arsye për të vizituar këtë enklavë në Ishujt Balearikë. Ujërat e tij të qarta dhe të pastra janë ideale për notim dhe sportet e ujit të tilla si zhytje, rrëshqitje në ajër, peshkim, lundrim dhe madje  surfing.

 

8. Mykonos, Greqi

Mykonos është një nga vendet më të njohura turistike në Greqi. Fama e saj gjendet në peizazhin tipik grek, i cili përmban detin blu të ndritshëm dhe shtëpitë e bardha në kodër, por edhe në reputacionin e saj si një vend i festave. Përveç kësaj, Mykonos është një vend me histori të pasur; ky vend luajti një rol të rëndësishëm në Revolucionin Grek kundër Perandorisë Osmane  në shekullin e 19-të dhe u drejtua nga heroina lokale dhe kombëtare Manto Mavrogenous. Një statujë e Mavrogenous është ngritur në sheshin kryesor në qytetin e Mykonos, i cili gjithashtu mban emrin e saj.

 

9. Santorini, Greqi

Një tjetër ishu i bukur dhe popullor në Greqi, Santorini ndodhet në Detin Egje dhe është një mbetje e një ish vullkani. Ishte një nga qendrat më të mëdha të kulturës minoane jashtë Kretës, ku  Akrotiri ishte një nga vendet më të famshme të asaj periudhe. Vende të tjera të famshme përfshijnë qytetet Fira dhe Oia dhe fshatin Emporio. Për shkak të një shpërthimi dhe tsunami që ndodhi në ishull rreth 3.600 vjet më parë, shumë besojnë se Santorini ishte vendi ku ndodhi Eksodi Biblik dhe ku dikur ishte qyteti mitik i Atlantis.

 

10. Sardenia Itali

Pavarësisht nga origjina e lashtë gjeologjike, Sardenja ka ruajtur freskinë e saj, duke tërhequr vëmendjen dhe admirimin e shumë personave që, në rrjedhën e shekujve, tërësisht të tërhequr nga pozicioni gjeografik, zemra e Mesdheut perëndimor e, e kanë bërë atë objekt e dizenjove më të ndryshme: Phoenicians u ndoqën nga Kartagjenasit, Romakët më pas, Bizantinët, Spanjollët dhe Piemontezët.


Më të lexuarat