Secondary Adv

10 kuzhinat me te njohura ne bote

Share on Google+

Vera ka ardhur dhe tashmë është koha për të pushuar dhe shumica e njerëzve përveç eksplorimit të vendit që kanë zgjedhur, shfaqin interes të veçantë edhe për kuzhinën. 

 

Përveç gatimeve që përdoren dhe janë përhapur botërisht, vende të ndryshme kanë edhe kuzhinën e tyre tradicionale për të cilën ato edhe njihen dhe përfqaqësohen. Njerëzit preferojnë të vizitojnë vende të ndryshme në të gjithë botën por shumica prej tyre ka një informacion të pakët rreth kuzhinës përfaqësuese të destinacionit të tyre të ardhshëm. Më poshtë janë të listuara 10 prej kuzhinave më të njohura në botë si dhe disa prej gatimeve më të mira dhe më të famshme të tyre. 

 

10. Shtetet e Bashkuara 

Cheeseburger

Biskota me çokollatë

Twinkies, ëmbëlsira dhe  KFC 

9. Meksika 

Mole 

Tacos al pastor

Tamales 

Tostadas  

8. Tajlanda 

Tom yam kung 

Massaman kerri

Som tam 

Pla som   

7. Greqia

Vaji i ullirit

Spanakopita 

Gyros

Lachanorizo 

6. India 

Dal 

Dosa

Balti  

 

5. Japonia

Supa Miso  

Sushi dhe sashimi

Tempura

Fugu 

4. Spanja

Jamon Iberico 

Churros 

3. Franca

Escargot 

Macarons 

Baguette

2. Kina

Dim sum

Xiaolongbao   

1. Italia

Spageti bolonjeze

Pica 

Kafe

mozzarella  


Më të lexuarat