Secondary Adv

Rriten tensionet mes vendeve, India pezullon vizat per kanadezet

India ka pezulluar vizat për qytetarët kanadezë në mes të një mosmarrëveshjeje në rritje për vrasjen e një separatisti në tokën kanadeze.

 

Tensionet u ndezën këtë javë pasi Kanadaja tha se po hetonte akuza të besueshme që lidhnin Indinë me vrasjen e liderit separatist.

 

India e hodhi akuzën duke e quajtur “absurde”. Analistët thonë se marrëdhëniet midis vendeve, të cilat kanë qenë të tensionuara prej muajsh, janë tani në nivelin më të ulët historik. Mesazhi për pezullimin e vizave u postua për herë të parë në faqen e internetit të BLS të enjten.

 

Masa vjen një ditë pasi India u kërkoi qytetarëve të saj që udhëtojnë ose jetojnë në Kanada që të “ushtrojnë kujdes maksimal” në funksion të aktiviteteve në rritje kundër Indisë dhe krimeve të urrejtjes të falura politikisht dhe dhunës kriminale në Kanada.

 

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha të hënën se agjencitë e inteligjencës po hetonin nëse agjentët e qeverisë së Indisë ishin të përfshirë në vrasjen e Hardeep Singh Nijjar, një qytetar kanadez, India e kishte cilësuar atë terrorist në 2020.

 

Nijjar u qëllua për vdekje në automjetin e tij nga dy persona të armatosur të maskuar jashtë një tempulli Sikh më 18 qershor në British Columbia./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat