Secondary Adv

Ne prill te 2025 nisin fluturimet nga Vlora, Balluku: Ja kur perfundojne punimet

Punimet për ndërtimin e aeroportit të Vlorës po ecin me ritme të shpejta në disa fronte njëkohësisht dhe duket se i gjithë projekti ka marrë formë.

 

Kryeministri Edi Rama dhe Zv.Kryeministrja, njëkohësisht Ministre e Infrastrukturës Belinda Balluku, inspektuan punimet, ku u bë me dije se aeroporti parashikohet të përfundojë në fund të 2024-ës, çka i hap rrugë nisjes së fluturimeve në pranverë të 2025-ës.

 

Zv. Kryeministrja Balluku theksoi gjithashtu se pritet që vitin e parë të operimeve të tejkalohet numri i 1 milionë pasagjerëve vetëm nga Vlora.

 

Aeroporti i Vlorës do të jenë i treti në vend, pas Tirana International Aeroport dhe atij të Kukësit, dhe pritet të përballojë të gjithë fluksin e turistëve që orientohen drejt jugut si dhe të rrisë konkurrencën në treg./Burimi: SCAN


Më të lexuarat