Secondary Adv

Shefi i NATO-s i ben thirrje Evropes te rrise prodhimin e armeve

Sekretari i Përgjithshëm i NATO i bëri thirrje Evropës të rrisë prodhimin e saj të armëve për të mbështetur Ukrainën dhe për të parandaluar konfrontimin potencial për dekada me Moskën.

 

Përpara një takimi kyç të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel dhe përvjetorit të dytë të luftës Rusi-Ukrainë, Jens Stoltenberg këmbënguli se “ne duhet të rindërtojmë dhe zgjerojmë më shpejt bazën tonë industriale, për të rritur dërgesat në Ukrainë dhe për të rimbushur rezervat tona”.

 

“Kjo do të thotë kalim nga koha e ngadaltë e paqes në prodhimin e konfliktit me ritëm të lartë,” i tha ai të përditshmes gjermane Welt am Sonntag.

 

Komentet e Stoltenberg erdhën mes lutjeve në rritje për predha, municione dhe ndihmës të tjerë ushtarakë nga Ukraina, teksa lufton forcat ruse në vitin e tretë. Udhëheqësit perëndimorë kanë bërë gjithashtu thirrje për ndihmë më të madhe.

 

Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz dhe presidenti Joe Biden u kërkuan ligjvënësve amerikanë të premten të miratojnë një paketë ndihme ushtarake të vonuar për Ukrainën, duke paralajmëruar se Kievi nuk mund të ndalonte pushtimin rus pa të.

 

“Dështimi i Kongresit të Shteteve të Bashkuara për të mos mbështetur Ukrainën është afër neglizhencës kriminale,” tha Biden teksa priti Scholz-in në Zyrën Ovale të premten.

 

Stoltenberg tha: “Nuk ka asnjë kërcënim të afërt ushtarak kundër asnjë aleati. Në të njëjtën kohë, ne dëgjojmë kërcënime të rregullta nga Kremlini kundër vendeve të NATO-s.

 

Pushtimi rus i Ukrainës gati dy vjet ka treguar se “paqja në Evropë nuk mund të merret si e mirëqenë,” tha shefi i NATO-s, duke theksuar rëndësinë e mbrojtjes së vendeve në aleancë.

 

“Për sa kohë që investojmë në sigurinë tonë dhe qëndrojmë të bashkuar, do të vazhdojmë të parandalojmë çdo agresion”, tha ai. “NATO nuk kërkon luftë me Rusinë, por ne duhet të përgatitemi për dekada të mundshme konfrontimi”, shtoi ai.

 

“Ne monitorojmë nga afër atë që bën Rusia dhe kemi rritur praninë tonë në pjesën lindore të aleancës”, tha Stoltenberg.

 

“Nëse Putini fiton në Ukrainë, nuk ka asnjë garanci që agresioni rus nuk do të përhapet më tej. Pra, mbështetja e Ukrainës tani dhe investimi në aftësitë e NATO-s është mbrojtja jonë më e mirë.”

 

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të takohen në Bruksel më 15 shkurt, një javë përpara përvjetorit të dytë të ofensivës së Rusisë në Ukrainë. Një takim i Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës do të jetë një tipar kyç i bisedimeve./Burimi: Balkanweb


Më të lexuarat