Secondary Adv

Publikohet lista e qyteteve me me shume diell ne Evrope, si renditet Tirana

Dimrat po bëhen më të butë, siç e kemi parë edhe vetë muajin e fundit.

 

Temperaturat i ngjajnë më shumë pranverës sesa dimrit, dhe sezoni i skijimit dhe udhëtimit me sajë po dështon në shumë destinacione evropiane për shkak të motit shumë të ngrohtë.

 

Kjo periudhë e vitit është ideale për udhëtime, për të eksploruar qytete dhe për të zhytur kulturën dhe historinë. Dhe për të qenë të sigurt se do t’ju presë moti i mirë dhe shumë diell në destinacionin tuaj, është mirë të dini se cilat janë qytetet më me diell në Evropë.

 

Shumica e tyre, siç pritej, ndodhen në Itali dhe Spanjë. Domethënë rajonet jugore të atyre vendeve, mund të mburren me disa qytete me një numër mbi mesataren e ditëve me diell.

 

Në krye të listës është Alicante në Spanjë, me 349 orë diell në muaj dhe Catania në Siçili është në vendin e dytë me 347 orë diell, ndërsa kryeqyteti jonë, Tirana ndodhet në vendin e 16-të.

 

Lista e qyteteve më me diell në Evropë

Alicante, Spanjë (349 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)

Catania, Itali (347 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)

Murcia, Spanjë (346 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)

Malaga, Spanjë (345 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)

Messina, Itali (345 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)

Valencia, Spanjë (343 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)

 

Nice, Francë (342 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)

Las Palmas, Spanjë (341 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 20 gradë)

Granada, Spanjë (341 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)

Palermo, Itali (340 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)

Sevilja, Spanjë (340 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 21 gradë)

 

Zaragoza, Spanjë (340 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)

Marseille, Francë (339 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 17 gradë)

Barcelona, ​​Spanjë (339 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 18 gradë)

Palma de Mallorca, Spanjë (337 orë me diell në muaj, temperatura mesatare 19 gradë)

 

16-30. Tiranë, Romë, Athinë, Madrid, Napoli, Bari, Torino, Valladolid, Sofje, Zyrih, Verona, Lisbonë, Venecia, Milano, Firence./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat