Secondary Adv

NATO nis manovren me te madhe ushtarake qe nga Lufta e Dyte Boterore

Një manovër e madhe e NATO-s që përfshin trupat ajrore nisi të hënën fazën e saj kryesore në Rumani me parashutistët të zbritur në jug të qytetit të Cluj-Napoca.

 

Gjatë manovrës, trupat kanë për detyrë të çlirojnë aeroportin ushtarak në Câmpia Turzii, i cili është kapur nga forcat armiqësore. Rreth 1500 trupa do të zbarkojnë rreth fushës ajrore.

 

Manovra “Reagimi i Shpejtë” është pjesë e një serie manovrash të “Steadfast Defender”, e nisur nga NATO pas situatës së ndryshuar të sigurisë në Evropë, si rezultat i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia më shumë se dy vjet më parë.

 

“Reagimi i Shpejtë” drejtohet nga Divizioni i Forcave të Shpejtë të Gjermanisë (DSK). NATO e ka përshkruar manovrën si operacionin më të madh ajror në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

 

‘Steadfast Defender 2024’ do të zgjasë deri në fund të majit dhe do të përfshijë njësi nga të gjitha 31 vendet anëtare të NATO-s plus Suedinë kandidate.

 

Stërvitja, e përbërë nga një seri stërvitjesh individuale më të vogla, do të shtrihet nga Amerika e Veriut në krahun lindor të NATO-s, afër kufirit rus.

 

Kjo do të përfshijë 50 anije detare, 80 avionë dhe mbi 1100 automjete luftarake.

 

Stërvitja, më e madhja që nga stërvitja Reforger e vitit 1988 gjatë Luftës së Ftohtë vjen ndërsa NATO riparon mbrojtjen e saj përballë luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

 

Aleanca e udhëhequr nga SHBA ka dërguar mijëra trupa në krahun e saj lindor dhe ka hartuar planet e saj më të gjera që nga rënia e Bashkimit Sovjetik për të mbrojtur veten nga një sulm rus./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat