Secondary Adv

Media franceze: Zbuloni Shqiperine destinacionin ideal per pushime unike dhe ekzotike

Shqipëria, me peizazhet e saj të larmishme dhe koston e përballueshme të jetesës, është një destinacion ideal për pushime verore unike dhe ekzotike, shkruan e përditshmja franceze “Public.fr”.

 

Vera ka ardhur dhe ju po kërkoni një destinacion unik dhe të lirë? Mos kërkoni më tej, Shqipëria është vendi i duhur për ju. E vendosur në Ballkan, Shqipëria është vend i kontrasteve.

 

Ajo ofron pasuri kulturore dhe natyrore të ruajtura ende nga turizmi masiv. Me plazhet e saj të kristalta, malet madhështore dhe trashëgiminë historike magjepsëse, Shqipëria është një destinacion që ia vlen të zbulohet.

 

Por, të udhëtosh drejt Shqipërisë do të thotë edhe të gëzosh një kosto jetese shumë të përballueshme. Qoftë për akomodimin, ushqimin apo aktivitetet, buxheti juaj i pushimeve nuk do të shtrëngohet.

 

Nga Tirana, kryeqyteti dinamik, në fshatrat piktoreske të Rivierës Shqiptare… çdo cep i vendit është plot me thesare të fshehura. Ne ju rekomandojmë të vizitoni vendin mesdhetar dhe të shijoni një përvojë ekzotike këtë verë.

 

Zbuloni Tiranën dhe rrethinat e saj

Filloni aventurën tuaj në Shqipëri me kryeqytetin e saj, Tiranën.

 

Ky qytet i gjallë dhe plot ngjyra është zemra kulturore dhe politike e vendit. Mos e humbisni një shëtitje në Sheshin Skënderbej. E vendosur në qendër të qytetit, ajo është e rrethuar nga muzetë, xhamitë dhe ndërtesat historike.

 

Shëtisni nëpër zonën e Bllokut, dikur i lejuar vetëm për elitën komuniste, sot një vend për jetën e natës dhe kafenetë më në tendencë.

 

Vizitoni Bunk’Art 1 dhe Bunk’Art 2 në lartësitë e qytetit. Këta dy bunkerë janë dëshmitarë të vërtetë të historisë. Sot të shndërruar në muze historikë dhe bashkëkohorë.

 

Rrethinat e Tiranës ofrojnë gjithashtu një arratisje të mrekullueshme. Mes tyre, ai i malit të Dajtit, i aksesueshëm me teleferik.

 

Me të mbërritur atje, shijoni panoramën befasuese të qytetit dhe maleve përreth. Për një zhytje në historinë mesjetare, vizitoni Kalanë e Krujës, rreth një orë larg me makinë.

 

Eksploroni Shqipërinë, mes plazheve dhe mbetjeve antike

Riviera Shqiptare shpesh krahasohet me bregdetin francez. Megjithatë, ajo është një perlë e vërtetë e ruajtur ende.

 

Me plazhet idilike dhe ujërat bruz, Shqipëria është destinacioni ideal për pushime relaksuese. Vendpushimet bregdetare të Dhërmiut dhe Himarës janë veçanërisht të njohura për atmosferën e tyre qetë.

 

Por, mbi të gjitha, peizazhet e tyre që të lëne pa frymë. Për adhuruesit e natyrës dhe emocioneve, ofrohen aktivitete të ndryshme ujore ose thjesht të shijoni diellin në rërën e imët.

 

Mbi të gjitha, mos e humbisni një vizitë në qytetin e Sarandës. Saranda është porta hyrëse për në mbetjet antike të Butrintit, i listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

 

Ky qytet i lashtë greko-romak është një domosdoshmëri për adhuruesit e historisë dhe arkeologjisë. Shqipëria është një destinacion që ndërthur sharmin, diversitetin dhe aksesueshmërinë.

 

Pavarësisht nëse jeni një adhurues i kulturës, natyrës apo relaksit, ky vend ka diçka për të kënaqur të gjitha dëshirat tuaja. Peizazhet e tij të larmishme, trashëgimia e pasur dhe mirëpritja e ngrohtë e bëjnë atë një vend ideal për pushime.

 

Përveç kësaj, udhëtimi në Shqipëri është sinonim i ofertave të favorshme. Çmimet mbeten shumë konkurruese në krahasim me destinacionet e tjera evropiane.

 

Ndaj, për këtë verë, guxoni të jeni aventurier dhe nisuni për të zbuluar Shqipërinë. Nuk do të zhgënjeheni!/Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat