Secondary Adv

UNRWA: Me shume se gjysma e Gazes eshte shkaterruar nga lufta

Izraeli ka shkatërruar më shumë se gjysmën e ndërtesave në Gaza gjatë bombardimeve të të gjitha strukturave, njoftoi agjencia e OKB për refugjatët palestinezë (UNRWA).

 

Shkatërrimi i gjerë i shtëpive dhe mungesa e përgjithshme e sigurisë ka shtyrë pothuajse të gjithë njerëzit në enklavë në zhvendosje, duke kërkuar siguri diku tjetër.

 

Numri në enklavën palestineze që nga 7 tetori ka qenë të paktën 37,337 të vdekur dhe 85,299 të plagosur, sipas të dhënave nga Ministria lokale e Shëndetësisë e menaxhuar nga lëvizja islamike Hamas./Burimi: abcnews.al

 


Më të lexuarat