Secondary Adv

Agjencia Kombetare e Mbrojtjes Civile: Deri ne 5 vite burg kush ndez zjarr ne pyje

Kush ndez zjarre në pyje do të dënohet deri në 5 vite burg.

 

Këtë e ka bërë me dije, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, duke iu referuar situatës nga zjarret që përfshinë Dhërmin dhe Qafën e Llogorasë.

 

Me një postim në rrjetet sociale, Agjencia u ka bërë apel qytetarëve të mos ndezin zjarre në pyje pasi kjo përbën një vepër penale dhe dënohet me burg.

 

“Për ata që ndezin zjarre në mënyrë të qëllishme, për të liruar kullota apo thjeshtë për të shkaktuar dëme në mjedisin natyror, kujtojmë se shkatërrimi i pronës publike dhe private me zjarr është një krim që dënohet deri në 5 vjet burg.

 

Ne do të bashkëpunojmë me policinë për të denoncuar dhe ndihmuar në arrestimin e kujtdo që tenton të djegë pyjet dhe kullotat, këtë pasuri tonën të përbashkët.

 

Asnjë tolerim nuk do të ketë në këtë drejtim”, shkruhet në postim.

 

Lidhur me zjarrin në Qafën e Llogarasë, Agjencia shkruan se tashmë është nën kontroll.

 

“Në Qafën e Llogarasë, përballja e parë serioze e kësaj vere me zjarret ishte një sfidë e madhe. Arritëm t'i vëmë nën kontroll, por kjo nuk mjafton!

 

Temperaturat, sado të larta të jenë, nuk mund të shkaktojnë zjarre në mënyrë natyrale.

 

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, në emër të çdo zjarrfikësi dhe punonjësi që përballet me flakët, u bën thirrje të gjithë banorëve në zonat rurale: 

 

Bëni kujdes, pasi vetëm një shkëndijë mjafton për të djegur të gjithë malin në këtë stinë të nxehtë”, shkruhet në postim./Burimi: Shqiptarja.com


Më të lexuarat