Secondary Adv

Iphone i ardhshem do te kete nje fishe te re karikimi

Share on Google+

Apple është e vendosur të shtojë në listën e shpenzimeve një fishë të re karikimi e cila vjen me hedhjen në treg të modelit të ardhshëm të Iphone.  

 

Gjigandi i teknologjisë thuhet se po planifikon të nxjerrë një portë të re karikimi USB-C në iPhonin që pritet të dalë tani në 2019, ashtu siç bëri për iPad Pro 2019. 

 

Ky ndryshim do ti bënte fishat e tanishme të karkimit të iPhone krejtësisht të padobishme, duke i detyruar përdoruesit të blinin një karikues të ri në qoftë se ata do të përditësojnë pajisjen e tyre me një të re. Apple ka vendosur një çmim afërsisht 20 euro për kabllon USB-C në faqen e saj, megjithëse ju mund t'i merrni ato për vetëm më pak se 4 euro në vende të tjera. 

Sipas Twitter pic, kabllor i njohur Lightning dhe ikona iTunes që u shfaqën në ekranin e iPhone në versionet e mëparshme iOS nuk është më. Tani kemi imazhin e një laptop dhe atë që duket të jetë një kabllo USB-C. Rrjedhja duket se konfirmon thashethemet e mëparshme se Apple po sjell USB-C në modelin e ardhshëm të iPhone këtë vit. 

 

IPhone i parë i Apple përdorte lidhësin masiv 30-pin të baterive, përpara se firma ta zëvendësonte me një lidhës të shpejtë në 2012. Ky veprim bëri që kabllot e vjetra të karikimit të ktheheshin në të padobishme, dhe duket se firma po përgatitet të bëjë përsëri këtë veprim. Fundi i kabullit të USB-C port është pak më i trashë dhe shumë më i gjerë se kabllot e Lightning të Apple, por kryesisht kryejnë të njëjtën punë. 

 

Megjithatë, ndërsa portat Lightning përdoren ekskluzivisht në pajisjet e Apple, portet USB-C tani janë shumë të zakonshme. Në lajmet e tjera të Apple, iPhone i ri 2019 mund të ketë një super karikues që do të fuqizojë telefonin tuaj deri në 80% në një orë.


Më të lexuarat