Secondary Adv

Nje lufte berthamore do e linte boten ne erresire

Share on Google+

Një luftë bërthamore midis SH.B.A. dhe Rusisë do të fuste planetin në një dekadë errësire, gjatë së cilës do të vdiste gati gjithë jeta në Tokë. 

  

Kjo është gjetja e një studimi të ri shkencor, në të cilin ekspertët parashikojnë pasojat katastrofike të luftës bërthamore të gjithanshme. Studimi vjen pas vendimit në fillim të këtij muaji nga Presidenti i SHBA Donald Trump për të tërhequr një traktat bërthamor me dekada me Rusinë. 

 

Hulumtimi i ri u krye nga shkencëtarët në SHBA. Ata parashikuan ndikimin e luftës bërthamore në planet duke përdorur modele klimatike bazuar në efektet e blozës dhe hirit të djegur nga zjarret e pyjeve të fundit dhe shpërthimet vullkanike. 

Ashtu si zjarret dhe shpërthimet masive, parashikohet që shpërthime të shumta bërthamore do të hedhin tym të mjaftueshëm për të shfarosur Diellin. Sipas studimit, një numër i madh i bombave bërthamore të shpërthyera në qytetet e mëdha do ta zhytnin planetin në "dimër bërthamor". Tymi i gjeneruar nga shpërthimi do të mbulonte gjithë planetin me vite, duke bllokuar Diellin. 

Në të gjithë planetin, temperaturat mesatare do të binin me 9 gradë, duke bërë kërdi në erërat e planetit dhe modelet e motit. Dimri bërthamor, me temperatura nën ngrirje në pjesën më të madhe të Hemisferës Veriore gjatë verës, ndodh për shkak të një zvogëlimi të rrezatimit diellor sipërfaqësor për shkak të tymit të vendosur në stratosferë. 

 

Ndërsa tensionet midis SH.B.A dhe Rusisë rriten, kërcënimi i luftës bërthamore midis dy vendeve afrohet. Sipas studiuesve, mënyra e vetme për të shmangur një skenar të tillë është çarmatimi total bërthamor.


Më të lexuarat