Secondary Adv

Apple prezanton iOS 14 me vecorine unike

Share on Google+

Apple zbuloi iOS 14 të ri gjatë Konferencës së parë dixhitale të Zhvilluesve në të gjithë botën që përfshin një sërë karakteristikash të përparuara. 

 

Së bashku me pajisje të reja dhe një App library, gjigandi i teknologjisë ka shtuar një mënyrë me wireless për të zhbllokuar, bllokuar dhe nisur makinën tuaj me një iPhone ose Apple Watch.

E quajtur CarKey, teknologjia funksionon me komunikim të afërt në terren (NFC) dhe do të mbështetet nga seria e re 2021 BMW 5 që është vendosur të dalë në treg muajin e ardhshëm. CarKey gjithashtu ju lejon të ndani çelësat me përdoruesit e tjerë të iOS përmes iMessage duke krijuar një profil shofer që kufizon se sa kohë miqtë dhe familja kanë qasje në celësa. 

Apple mbajti të hënën në mëngjes Konferencën e saj të shumëpritur Botërore të Zhvilluesve (WWDC), por për shkak të koronavirusit, ngjarja u mbajt në internet. WWDC gjithmonë zbulon iOS-in e ardhshëm dhe ndan të gjitha tiparet e reja që sjell së bashku. 

Nëse çelësat tuaj mungojnë, mund të fikni çelësat nga distance. Apple tha se automjeti BMW Seria 5 2021 do të pajiset me funksionin. Përdoruesit thjesht tundin pajisjen e tyre mbi lexuesin NFC dhe u kërkohet të autorizojnë veçorinë duke përdorur FaceID.

Pasi ndodhet brenda, shoferi vendos iPhone-in e tij brenda karikuesit dhe shtyn butonin e ndezjes për të nisur automjetin. Gjigandi i teknologjisë vuri në dukje se do të lëshojë CarKey edhe në iOS 13 dhe mund të mbështetet nga të gjitha automjetet me lexuesin specifik të komunikimit.

Sistemi do të përdorë çipin U1 të Apple, i cili përdor teknologji ultra-brez për të përcaktuar vetëdijen e saktë hapësinore. Kjo do të thotë që mund ta lini iPhone tuaj në çantën ose xhepin tuaj dhe akoma të jeni në gjendje të zhbllokoni dhe të nisni makinën tuaj.


Më të lexuarat