Secondary Adv

Apple prezanton sistemin e ri operativ iOS 15

Share on Google+

Apple u dha përdoruesve shikimin e parë në iOS 15 të saj të ri në Konferencën Botërore të Zhvilluesve të Gjigandit të Teknologjisë (WWDC) të hënën.

 

Sistemi i ri operativ është i mbushur me përmirësime të FaceTime duke përfshirë audion 3D, modalitetin portret që turbullon sfondet dhe një pamje në rrjet për konferencat video që konkurrojnë me Zoom. Përdoruesit mund të shikojnë dhe dëgjojnë të njëjtat filma dhe muzikë me miqtë përmes veçorisë së re SharePlay.

FaceTime gjithashtu do të mbështetet në Windows dhe pajisjet Android përmes një shfletuesi, duke shënuar herën e parë që ky shërbim është i disponueshëm në platforma të ndryshme. Apple gjithashtu mundësoi sistemet operative për pajisjet e tjera, përfshirë iPadOS 15 që synon të ndihmojë përdoruesit të jenë më produktivë duke riformuar veçoritë Split View dhe Slide Over.

watchOS 8 që ofron më shumë karakteristika për të qëndruar i shëndetshëm, aktiv dhe i lidhur, së bashku me aplikacione të reja për t'ju ndihmuar të merrni frymë pak më lehtë.

AirPods të Apple po marrin gjithashtu përmirësime me iOS 15 të ri, i cili do të rrisë tingujt e njerëzve që flasin me ju, do të përmirësojë Find My support dhe përmirësuar gamën e njoftimeve. SharePlay është gjithashtu një azhornim i ri që lejon përdoruesit të shijojnë të njëjtin film ose muzikë duke përdorur vetëm iPhone ose iPad të tyre.

Karakteristika është e përputhshme me Apple TV dhe Apple Music, së bashku me përmbajtjen nga Disney +, Hulu, HBO Max, Twitch, TikTok dhe më shumë. Apple gjithashtu ndau iPadOS 15 të ri që synon të ndihmojë përdoruesit të përfitojnë sa më shumë nga iPad i tyre.


Më të lexuarat