Secondary Adv

Tesla prezanton robotin humanoid Optimus

Share on Google+

Roboti i ri humanoid Optimus i Elon Musk Tesla u godit nga ekspertët e AI dhe robotikës gjatë zbulimit të tij të premten. 

 

Roboti ishte menduar të ishte ylli për konferencën e gjigantit të teknologjisë, pasi Musk pretendoi se do të ishte "një transformim themelor për qytetërimin siç e njohim ne".

'Optimus' doli nga pas një muri me dy duar robotike në formë zemre që ndaheshin për të zbuluar robotin që kishte mbledhur kaq shumë bujë.

Miliarderi CEO i Tesla tha se ata po planifikojnë ta shesin robotin për 'ndoshta më pak se 20,000 dollarë'. Kompania tregoi klipe të ndryshme të robotit duke marrë kuti dhe duke bërë detyra të tjera.

Ekipi i kompanisë pretendoi se roboti fillestar i parë në video ishte zhvilluar në vetëm 6 muaj. Optimus ka lidhje WiFi dhe LTE dhe funksionon në softuerin autopilot të kompanisë.

Të dy duart dhe gjunjët e tij janë të frymëzuar nga ato të njerëzve. Tesla pretendon se Optimus mund të mbajë një çantë prej 20 kilogramësh në njërën dorë dhe ka nyje të optimizuara.

Prototipi i robotit ka implikime masive për gjithçka, nga prodhimi tek jeta shtëpiake, industria e shërbimeve, kujdesi shëndetësor dhe më shumë.


Më të lexuarat