Secondary Adv

Projekti i kulles gjeometrike ne Bangladesh

Share on Google+

Studio holandeze OMA ka zbuluar pamjet vizuale të Kullës gjeometrike Dhaka, projekti i saj i parë në Bangladesh, i cili "shpreh aspiratat e një kombi dinamik".

 

Rrokaqielli 150 metra i lartë i cili do të strehojë zyra dhe do të vendoset në bregun e liqenit Hatirjheel në një lagje të re tregtare në skaj të Tejgaon, Dhaka.

Dhaka Tower është projektuar për zhvilluesin Shanta Holdings nga partneri i OMA Iyad Alsaka dhe do të jetë projekti i parë i studios në vendin e Azisë Jugore. Rrokaqiell do të ketë një bazë piramidale.

Një bërthamë drejtkëndore me ashensorë panoramikë që do të kenë pamje nga liqeni do të lidhë dy pllaka dyshemeje trekëndore. "Dizajni ynë për Kullën Dhaka është frymëzuar nga fryma e ekonomisë së lulëzuar të Bangladeshit," tha Alsaka.

Të dy anët e Kullës Dhaka prej 180,000 metrash katrorë do të kenë atriume që do të lidhen me hapësirat e jashtme. Lobet me lartësi trefishe do të vendosen në qendër të dy vëllimeve trekëndore të ndërtesës dhe do të rrethohen nga hapësira për shitje me pakicë dhe ngrënie. 


Më të lexuarat